Dodaj ogłoszenie o pracy


Zmarł Witold Andruszkiewicz twórca koncepcji Portu Północnego w Gdańsku

Nie żyje prof. Witold Andruszkiewicz – twórca koncepcji budowy Portu Północnego w Gdańsku. Zmarł w wieku 97 lat. Do końca życia był aktywny zawodowo jako wykładowca w trójmiejskich uczelniach, udzielał się też w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym w Gdańsku. Wspaniały ekonomista, wykładowca, pedagog i orędownik rozwoju portów i żeglugi polskiej. Uznawany za najstarszego aktywnego ekonomistę w Polsce.

Profesor Andruszkiewicz urodził się w 1917 roku w Omsku, na Syberii, do Polski przybył w 1922 roku. Absolwent Akademii Handlowej w Poznaniu. W latach 1957-1961 pełnił funkcję dyrektora ds. eksploatacji Portu Gdynia, później tworzył Zakład Portów Instytutu Morskiego w Gdańsku. W 1962 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a dziewięć lat później profesora nauk ekonomicznych, stając się jednym z największych specjalistów w dziedzinie ekonomiki portów morskich i żeglugi. Dzięki jego koncepcji zbudowano m.in. najgłębszy port na Bałtyku - Port Północny, otwarty w Gdańsku w 1974 roku dla statków o nośności 150 tys. ton. z torem wodnym głębokości 17 m. Pomysł pojawił się już w pracy doktorskiej, którą zaczął pisać w 1947 roku. Opracował też (niezrealizowane) koncepcje budowy Portu Wschodniego w Gdańsku, budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, powiązania autostrady A1 z portem w Gdańsku i terminalem w Wiślince. Współpracował z ministrem Eugeniuszem Kwiatkowskim, będąc gorącym orędownikiem jego idei. Był m.in. ekspertem ONZ ds. portów morskich i transportu międzynarodowego oraz doradcą premiera Konga. Za zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Witold Andruszkiewicz był też moim wykładowcą. Wspaniałym wykładowcą, na wykłady którego zawsze czekało się z niecierpliwością. Rok temu, po wielu latach, miałam okazję spotkać się i rozmawiać z profesorem Andruszkiewiczem. Poprosiłam Pana profesora o wywiad do Pracujwlogistyce.pl nt. oceny sytuacji w gospodarce morskiej. Rozmowa trwała dwie godziny i była to … rozmowa o życiu, a nie o portach i ich ekonomice. Wywiad nie ukazał się nigdy, bo profesor Andruszkiewicz nigdy go też nie zautoryzował, a ja nie śmiałam tak osobistej rozmowy publikować. Jestem mu wdzięczna za spotkanie i mądre słowa, które usłyszałam od niego podczas naszej ostatniej rozmowy. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci z ciepłym wspomnieniem o wspaniałym człowieku.

Pogrzeb prof. Witolda Andruszkiewicza odbędzie się w środę, 5 listopada. Msza rozpocznie się o godz. 11:00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Matejki w Gdańsku Wrzeszczu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku o godz. 12:30.

Beata Trochymiak

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.