Nie żyje prof. Witold Andruszkiewicz – twórca koncepcji budowy Portu Północnego w Gdańsku. Zmarł w wieku 97 lat. Do końca życia był aktywny zawodowo jako wykładowca w trójmiejskich uczelniach, udzielał się też w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym w Gdańsku. Wspaniały ekonomista, wykładowca, pedagog i orędownik rozwoju portów i żeglugi polskiej. Uznawany za najstarszego aktywnego ekonomistę w Polsce.
Profesor Andruszkiewicz urodził się w 1917 roku w Omsku, na Syberii, do Polski przybył w 1922 roku. Absolwent Akademii Handlowej w Poznaniu. W latach 1957-1961 pełnił funkcję dyrektora ds. eksploatacji Portu Gdynia, później tworzył Zakład Portów Instytutu Morskiego w Gdańsku. W 1962 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a dziewięć lat później profesora nauk ekonomicznych, stając się jednym z największych specjalistów w dziedzinie ekonomiki portów morskich i żeglugi. Dzięki jego koncepcji zbudowano m.in. najgłębszy port na Bałtyku - Port Północny, otwarty w Gdańsku w 1974 roku dla statków o nośności 150 tys. ton. z torem wodnym głębokości 17 m. Pomysł pojawił się już w pracy doktorskiej, którą zaczął pisać w 1947 roku. Opracował też (niezrealizowane) koncepcje budowy Portu Wschodniego w Gdańsku, budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, powiązania autostrady A1 z portem w Gdańsku i terminalem w Wiślince. Współpracował z ministrem Eugeniuszem Kwiatkowskim, będąc gorącym orędownikiem jego idei. Był m.in. ekspertem ONZ ds. portów morskich i transportu międzynarodowego oraz doradcą premiera Konga. Za zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Prof. Witold Andruszkiewicz był też moim wykładowcą. Wspaniałym wykładowcą, na wykłady którego zawsze czekało się z niecierpliwością. Rok temu, po wielu latach, miałam okazję spotkać się i rozmawiać z profesorem Andruszkiewiczem. Poprosiłam Pana profesora o wywiad do Pracujwlogistyce.pl nt. oceny sytuacji w gospodarce morskiej. Rozmowa trwała dwie godziny i była to … rozmowa o życiu, a nie o portach i ich ekonomice. Wywiad nie ukazał się nigdy, bo profesor Andruszkiewicz nigdy go też nie zautoryzował, a ja nie śmiałam tak osobistej rozmowy publikować. Jestem mu wdzięczna za spotkanie i mądre słowa, które usłyszałam od niego podczas naszej ostatniej rozmowy. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci z ciepłym wspomnieniem o wspaniałym człowieku.
Pogrzeb prof. Witolda Andruszkiewicza odbędzie się w środę, 5 listopada. Msza rozpocznie się o godz. 11:00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Matejki w Gdańsku Wrzeszczu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku o godz. 12:30.
Beata Trochymiak