Dodaj ogłoszenie o pracy


Leasing samochodów w polskich firmach

Według GUS blisko 2/3 umów leasingowych (63,8 proc.) podpisanych w roku 2013 związanych było z leasingiem pojazdów drogowych. Polskie firmy są najczęściej zainteresowane  używanymi samochodami osobowymi, a umowę chcą podpisać na okres 4-6 lat – wynika z analizy jaka przeprowadził serwis Oferteo.pl. Analiza zapytań ofertowych przeprowadzona przez Oferteo.pl pokazuje, że zainteresowanie samochodami osobowymi wyraża blisko 2/3 firm (65,50 proc. zapytań). Na drugim  miejscu jest leasing auta dostawczych (18,52 proc.), a na końcu zapotrzebowanie na samochody ciężarowe (10,29 proc.).
Firmy wolą pojazdy używane
Blisko 2 razy więcej firm pyta o samochody używane (62,10 proc. pytających w stosunku do 33,77 proc. poszukujących aut nowych) – dane dotyczą zarówno aut osobowych, ciężarowych jak i dostawczych. Procent kupujących nowe samochody jest najwyższy w przypadku aut osobowych. 2/3 przedsiębiorców składających zapytania o leasing nowych samochodów osobowych chce zaopatrzyć się w pojazdy o wartości 30-100 tysięcy (36,95 proc. interesuje się pojazdami o wartości 60-100 tysięcy, a 33,99 proc. samochodami o wartości 30-60 tysięcy złotych). W przypadku samochodów dostawczych poszukiwane są nowe pojazdy o wartości między 60 a 100 tysięcy (53,06 proc. firm) oraz używane o wartości do 30 tysięcy lub od 30 do 100 tysięcy złotych (odpowiednio 46,67 proc. oraz 44,76 proc.).
W kategorii samochodów ciężarowych wskazywana przez firmy wartość kupowanych pojazdów przekracza 100 tysięcy złotych (45,83 proc. firm w przypadku nowych aut oraz 40 proc. dla używanych). Najczęściej poszukiwane nowe samochody osobowe to marki: Skoda, Volkswagen i Mazda, a w przypadku samochodów używanych prym wiodą: BMW, Volkswageny i Fordy. Najpopularniejsze roczniki używanych osobówek to 2008, 2009 i 2011. Firmy poszerzające swoją flotę o nowe samochody dostawcze są zainteresowane przede wszystkim markami Fiat i Renault. W przypadku pojazdów używanych, oprócz wymienionych powyżej, popularne są jeszcze auta marki Volkswagen, a najczęściej wybieranymi rocznikami są 2008, 2010 i 2011. Firmy zamierzające leasingować nowe samochody ciężarowe preferują marki Iveco i Scania. W przypadku używanych pojazdów zapytania dotyczą najczęściej marek DAF i Renault z roczników 2007 i 2008.
Na początek 5 proc. wartości auta
Według deklaracji firm składających zapytania ofertowe o leasing pojazdów, najbardziej pożądany sposób rozliczenia to wpłata niewielkiego wkładu własnego w wysokości do 5 proc. wartości samochodu. Taką kwotę chce zainwestować aż 65,22 proc. firm zainteresowanych samochodami dostawczymi. W przypadku używanych aut osobowych deklarowana jest nieco wyższa wpłata początkowa w wysokości 5-20 proc., którą chce wpłacić 37,16 proc. firm. Jako że wysokość wkładu własnego może wpłynąć na obniżenie miesięcznych rat, niektóre firmy są gotowe na zainwestowanie na początku nawet 20 lub więcej procent wartości pojazdu. Do grupy tej należy 32 proc. firm zaopatrujących się w nowy samochód ciężarowy oraz 28,85 proc. firm poszukujących nowego auta osobowego.
Leasing na 4-6 lat
Analiza Oferteo.pl pokazuje, że firmy najbardziej zainteresowane są podpisaniem umowy z firmą leasingową na 4-6 lat – tak deklaruje około połowa firm, niezależnie od tego, czy wybór pada na auto nowe czy używane. Taki okres wydaje się dla nich optymalny po uwzględnieniu w budżecie stałych rat leasingowych i daje pewność zachowania bezpiecznej płynności finansowej firmy. W drugiej kolejności firmy są zainteresowane okresem leasingowania do 3 lat, natomiast zaledwie 9 proc. łącznej liczby respondentów (9,08 proc.) chce rozłożyć tę inwestycję na 7 i więcej lat. O leasing samochodów najczęściej pytają firmy z  województwa mazowieckiego (22,72 proc.), w dalszej kolejności - śląskiego (9,35 proc.) i wielkopolskiego (8,28 proc.). Dane te znajdują potwierdzenie w opracowaniu GUS zatytułowanym „Działalność przedsiębiorstw leasingowych w 2013 roku”, które wskazuje, że to właśnie w tych województwach najczęściej korzystano z usług leasingowych.

O badaniu: dane pochodzą z analizy 847 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby zamierzające nabyć samochód w leasingu.
(źr. Oferteo.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.