Dodaj ogłoszenie o pracy


Zmieni się praktyka urzędów skarbowych w sprawie zwrotu VAT?

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że opóźnianie zwrotu podatku od towarów i usług w związku z przeprowadzaniem kontroli krzyżowych u partnerów biznesowych podatnika można uznać za rażące naruszenie prawa – informują Pracodawcy RP. Zdaniem ich eksperta Łukasza Czucharskiego z Komitetu Podatkowego Pracodawców RP – Wyrok to dobra wiadomość dla każdego uczciwego podatnika – ocenia.

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że bezczynność organu kontroli skarbowej w zakresie weryfikacji zasadności zwrotu VAT w pierwszej kolejności uderza w interesy rzetelnego podatnika, u którego brak zwrotu tej daniny może spowodować utratę płynności finansowej podatnika, a w rezultacie doprowadzić do jego upadłości. Zgodnie z orzeczeniem, takie postępowanie godzi w interesy Skarbu Państwa nie tylko dlatego, że w razie stwierdzenia zasadności zwrotu powoduje konieczność zapłaty odsetek za zwłokę, lecz przede wszystkim dlatego, że niweczy szanse na wykrycie oszustów podatkowych. Sąd wskazał również, iż uzależnienie zwrotu VAT od ustalenia całości łańcucha dostaw nie jest konieczne do zakończenia doraźnej kontroli.
Wyrok jest nieprawomocny, a Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu rozważa wniesienie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mimo to, orzeczenie budzi nadzieję, że podatnicy wreszcie będą mogli skutecznie dochodzić swoich praw w walce z nadużyciami urzędników.
Przedsiębiorcy liczą na to, że ewentualna skarga zostanie oddalona, a sąd wskaże linię orzeczniczą w tego typu sprawach. Budujące jest, że wymiar sprawiedliwości dostrzega problemy, które Ministerstwo Finansów woli przemilczeć. Jest to szansa na trwałą zmianę funkcjonowania organów podatkowych, których szkodliwe działania zbyt często dotykają uczciwych podatników.

(źr. opr. komentarza Łukasz Czucharski, Komitet Podatkowy Pracodawców RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.