Dodaj ogłoszenie o pracy


Przedsiębiorcy tracą wiarę na ożywienie gospodarcze

Wrzesień przyniósł dalsze pogorszenie nastrojów przedsiębiorców. Szczególnie widoczny jest spadek ogólnej oceny sytuacji biznesowej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Przedłużające się spowolnienie, które zostało zapoczątkowane w II kwartale, oraz wciąż stosunkowo niepewna sytuacja zewnętrzna gaszą wiarę przedsiębiorców w szybkie nadejście ponownego ożywienia gospodarczego. Mimo to polskie firmy nie zamierzają ograniczać poziomu zatrudnienia – takie wnioski płyną z badania Indeks Optymizmu Przedsiębiorców, które przeprowadzone zostało wśród członków Pracodawców RP.

We wrześniu 2014 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 102,0 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 104,5 pkt w sierpniu. Pogorszeniu uległa również prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – spadła ona ze 115,8 pkt w poprzednim miesiącu do 108,7 pkt we wrześniu. Oba odczyty są najgorsze od marca 2014 r., kiedy zapoczątkowano badanie.
Polskie przedsiębiorstwa nadal odczuwają poprawę własnej sytuacji biznesowej, chociaż jej dynamika istotnie zmalała i w przypadku przedłużających się trudności można oczekiwać spadku wskaźnika oceny bieżącej poniżej granicy 100 pkt. Głównym czynnikiem wpływającym na znaczące osłabienie optymizmu firm jest coraz dotkliwiej odczuwany przez nie spadek liczby nowych zamówień – jedynie 8 proc. ankietowanych podmiotów odnotowało ich wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem. Słabsze są zarówno popyt zewnętrzny, jak i zapotrzebowanie na produkty i usługi ze strony krajowych kontrahentów. Tym samym wskaźnik nowych zamówień ukształtował się na poziomie 87,8 pkt, podczas gdy jeszcze w czerwcu br. wynosił on 126,5 pkt. Nieznacznie wzrosła jednak własna aktywność zakupowa przedsiębiorstw uczestniczących w badaniu. We wrześniu zaobserwowano dalsze nasilanie tendencji deflacyjnych. Zdecydowana większość ankietowanych przedsiębiorców stała przed koniecznością obniżania cen sprzedaży. Spadły również ceny usług obcych, materiałów lub półproduktów kupowanych przez firmy uczestniczące w badaniu. Na sytuację ankietowanych podmiotów negatywnie wpływała także rosnąca skala opóźnień płatności, chociaż problem zatorów płatniczych nie uległ równie znacznemu nasileniu jak w sierpniu br.
Zatrudnienie nie spadnie
Z drugiej strony, uczestniczący w badaniu członkowie Pracodawców RP nadal zatrudniali nowych pracowników, podnosząc ogólny poziom zatrudnienia w swoich firmach. Dotychczasowe problemy – jak dotąd – nie wpłynęły negatywnie na sytuację na rynku pracy, co znajduje potwierdzenie również w odczytach innych wskaźników makroekonomicznych. Pomimo iż przedsiębiorcy nie patrzą w przyszłość z równie dużym optymizmem jak jeszcze kilka miesięcy temu, to jednak nie przygotowują się oni też na długotrwałe i głębokie spowolnienie lub recesję – spodziewają się raczej przejściowego zahamowania dalszego wzrostu dynamiki PKB. W odniesieniu do sytuacji przyszłej dalszemu pogorszeniu uległy ocena ogólna oraz – w szczególności – oczekiwania związane z przyrostem nowych zamówień. Polskie firmy spodziewają się także tego, że deflacja będzie się jeszcze utrzymywać przez kilka następnych miesięcy. Nie oznacza to jednak, że ograniczają one swoje plany inwestycyjne. Wręcz przeciwnie – planowane jest jeszcze szybsze zwiększanie zatrudnienia oraz nakładów na środki trwałe. Pokazuje to, że pomimo nie najlepszej sytuacji bieżącej oraz słabszych prognoz na następne 6 miesięcy, przedsiębiorcy nadal spodziewają się tego, że w dalszej perspektywie Polska powróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu gospodarczego.

Dodatkowe problemy przedsiębiorców zasygnalizowane przez członków Pracodawców RP:
• Firmy z sektora budowlanego wskazują na niestabilny kurs euro oraz nasilające się zatory płatnicze u swoich kontrahentów.
• Eksporterzy obserwują spadek zamówień z Niemiec i Skandynawii.
• Pośrednicy finansowi zwracają uwagę na komplikujące się procedury bankowe, skutkujące wydłużonym czasem oczekiwania na decyzję, a także na coraz gorsze traktowanie tego kanału dystrybucji.
• Przedsiębiorstwa z branży usługowej sygnalizują, iż wiele firm kontraktuje długoterminowe umowy na wykonanie usług po bardzo niskich cenach, co w dłuższej perspektywie negatywnie odbije się na wynikach finansowych sektora.
• Firmy handlowe wskazują na bardzo dużą sezonowość w ich branży – spadek obrotów w perspektywie 6-miesięcznej jest w ich przypadku przesądzony.
• Przedsiębiorstwa przemysłowe sygnalizują, że sankcje ze strony Rosji bardzo niekorzystnie odbijają się na ich sytuacji.
• Z powodu kryzysu międzynarodowego na Wschodzie w sektorze usług transportowych występuje bardzo znacząca nadpodaż, skutkująca drastycznym obniżeniem cen oraz trudnościami ze zdobyciem zamówień, co grozi załamaniem się rynku.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców - to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 10 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu. Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt – sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).

(źr. za inf. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.