Grupa GEFCO, w pierwszej połowie 2014 roku odnotowała obroty w wysokości 2,1 miliarda euro, czyli o 6,9 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013. Bieżące wyniki operacyjne wyniosły 53,9 milionów euro z zyskiem netto wysokości 32 milionów euro, co stanowiło wzrost o 60 proc.
Wzrost został osiągnięty głównie dzięki działalności w Europie i Azji, co stanowi więcej niż rekompensatę trudności napotkanych na rynkach rosyjskim i Ameryki Łacińskiej. Wynik ten, zgodny z prognozami Grupy, potwierdza pozycję GEFCO pośród 10 najlepszych europejskich firm logistycznych. Dynamiczny wzrost zysku netto potwierdza słuszność realizowanego przez Grupę modelu biznesowego „asset-light” oraz skuteczność elastycznej struktury kosztowej operatora. Dzięki niskiemu poziomowi zadłużenia oraz swobodnym przepływom pieniężnym firma wykazuje dobrą kondycję finansową, co zapewnia jej środki do osiągania planowanych wzrostów.
Kolejny wzrost działalności Grupy odzwierciedla trafność realizowanej przez nią strategii dywersyfikacji oraz jej skuteczne wdrażanie. GEFCO – założona w 1949 r. do obsługi przemysłu samochodowego, jednego z najbardziej złożonych i wymagających w zakresie logistyki sektorów gospodarki, opracowała unikalną i wszechstronna ekspertyzę w zakresie integracji logistycznej, projektując innowacyjne systemy zarządzania i optymalizacji przepływów multimodalnych w coraz bardziej zglobalizowanej gospodarce. Ekspertyza ta umożliwia zaliczenie w poczet swoich najważniejszych klientów wszystkich głównych światowych producentów samochodów, dzięki czemu Grupa jest numerem jeden w Europie w dziedzinie logistyki pojazdów gotowych (FVL). GEFCO jest partnerem 4PL* koncernu General Motors (GM), zapewniając pełną kontrolę nad jego łańcuchem dostaw w Europie i Rosji w ramach umowy obejmującej transport ponad miliona pojazdów rocznie.
Grupa korzysta ze swojego know-how również w innych kluczowych sektorach przemysłu. Pomiędzy pierwszym półroczem 2013 roku a pierwszym półroczem roku 2014 Grupa znacznie zwiększyła swoje obroty w sektorach przemysłu (20 proc.), dóbr konsumpcyjnych (7 proc.) i elektroniki (7 proc.). Obrót realizowany w ramach współpracy z kluczowymi klientami międzynarodowymi – innymi niż PSA Peugeot Citroën – i przedsiębiorstwami o średniej wielkości wyniósł ponad 1 miliard euro w pierwszym półroczu 2014 roku, co stanowiło 54,3 proc. ogólnego przychodu, w porównaniu z 46,5 proc. w tym samym okresie w 2013 roku.
Rozwój międzynarodowy
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku wzrosła wartość przepływów handlowych pomiędzy Azją, Rosją i Europą prowadzonych przez firmę. Transport kolejowy „door-to-door” pomiędzy Azją i Europą – nowa usługa uruchomiona przez Grupę umożliwiająca transport towarów do kilkunastu krajów, w tym do Rosji, Kazachstanu, na Białoruś, do Uzbekistanu, Niemiec i Węgier – stanowi dźwignię rozwoju. Celem GEFCO jest osiągniecie w roku 2020 obrotów na poziomie 8 miliardów euro.
(źr. GEFCO)