Dodaj ogłoszenie o pracy


W jakich krajach czeka praca na Polaka?

Ponad 3 tys. ofert zagraniczni pracodawcy opublikowali w I połowie tego roku w serwisie Pracuj.pl. Najwięcej ofert pracy pochodziło z Niemiec i Holandii, a dalej z Wielkiej Brytanii, Skandynawii. Jakich specjalistów szukały zagraniczne firmy?

Polskich pracowników chciały rekrutować firmy przede wszystkim z rynku budowlanego i nieruchomości, przemysłu ciężkiego oraz branży TSL. Co ważne, ponad połowa ofert skierowana była do specjalistów. Przede wszystkim szukano inżynierów, pracowników sprzedaży oraz obsługi klienta. Blisko 400 propozycji znaleźli także specjaliści IT, zajmujący się rozwojem oprogramowania i administracją. Dwa razy mniej ofert niż propozycji dla specjalistów, skierowanych było do pracowników fizycznych (28 proc.). Najczęściej szukano pracowników produkcji, budowlańców, serwisantów, mechaników.

Najwięcej ofert pracy w pierwszej połowie tego roku opublikowali nasi zachodni sąsiedzi. Z Niemiec pochodziło blisko 1200 ogłoszeń, czyli aż o 39 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Propozycji z tego kraju przybywa regularnie od początku zeszłego roku. Oferty pracy z Niemiec pochodziły przede wszystkim z branż związanych z budownictwem i TLS. Szukano inżynierów, monterów, pracowników produkcji oraz budowlańców. Na drugim miejscu zestawienia pod względem liczby opublikowanych ogłoszeń znalazła się Holandia. Poszukiwano fachowców do branż związanych z produkcją - pracowników produkcyjnych i magazynowych. W Norwegii i Szwecji najłatwiej znaleźć pracę budowlańcom. Oferty pracy z tych państw były przede wszystkim przeznaczone dla monterów, serwisantów, inżynierów i pracowników budowlanych. Na trzecim miejscu pod względem liczby ogłoszeń o pracę uplasowała się natomiast Wielka Brytania. Oferty prac pochodziły przeważnie z branż TLS i doradczej. Szukano przede wszystkim specjalistów ds. IT (programistów) oraz inżynierów. Informatykom powinno też być stosunkowo łatwiej znaleźć pracę w Czechach i Austrii; z tych krajów najwięcej ofert pracy skierowanych było właśnie do specjalistów ds. IT – programistów i architektów IT.

Porównując rok do roku, ofert pochodzących z zagranicy było o 4 proc. więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Co ciekawe, najwięcej propozycji opublikowały firmy mikro i małe, zatrudniające do 50 osób – ogłoszenia pochodzące od nich stanowiły dwie trzecie wszystkich ofert.


(źr. Pracuj.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.