Z okazji 25 lat działalności Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham), przy współpracy z KPMG wydano raport „Wspólny sukces! 25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych”. Dokument jest podsumowaniem dotychczasowych inwestycji firm z amerykańskim kapitałem oraz relacji gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.
Stany Zjednoczone zainwestowały na starym kontynencie blisko 2,5 bln USD. Do Polski trafiło 14 mld USD (wg danych BEA), co oznacza, że Polska jest największym odbiorcą inwestycji amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla porównania, w Czechach zainwestowano 6,4 mld USD. Uzyskany kapitał to nie tylko środki finansowe, ale także najnowsze technologie, doświadczenie i know-how. AmCham i KPMG szacują, że wartość amerykańskich inwestycji w Polsce dokonanych w ciągu ostatnich 25 lat sięga 91 mld PLN, z czego aż 78 proc. ulokowanych jest w sektorze usług. Najwięcej, bo ponad 18 mld PLN, zainwestowano w działalność finansową i ubezpieczeniową. Na drugim miejscu znajduje się handel hurtowy i detaliczny (4 mld PLN). Z kolei w sektorze przemysłowym, amerykańskich przedsiębiorców przyciąga głównie branża motoryzacyjna. Zainwestowało w nią 20 międzynarodowych producentów motoryzacyjnych ze Stanów Zjednoczonych, którzy osiągają rocznie 30 mld PLN przychodów, tworząc jednocześnie 45 tys. nowych miejsc pracy. Do największych inwestorów amerykańskich w Polsce zaliczyć można takie światowe koncerny jak General Motors Company, Philip Morris International, Avon Products, General Electric Company czy Procter & Gamble. Według raportu, aż 66 proc. badanych firm, które ulokowały amerykański kapitał w Polsce, dokonało reinwestycji. Większość z nich pojawiła się na polskim rynku w pierwszej połowie lat 90-tych. W ciągu ostatniej dekady prowadziły liczne działania reinwestycyjne, m.in.
otwarcia kolejnych fabryk, filii, centrów biznesowych i badawczo-rozwojowych. Rozwój przedsiębiorstw i ich unowocześnianie pozytywnie wpływa na polską gospodarkę i powiększa lokowany w kraju kapitał. Przedsiębiorstwa z USA odgrywają ważną rolę na rynku pracy. W sumie zatrudniają około 200 tys. osób. Przykładowo, firma P&G zainwestowała w Polsce kilka mld PLN i zatrudnia obecnie 3 500 osób, natomiast firma Mondelēz Polska planuje stworzenia w Skarbimierzu ok. 200 nowych miejsc pracy do roku 2015. Wynagrodzenie oferowane pracownikom firm z kapitałem amerykańskim znacznie przekracza średnią krajową i wynosi średnio 2 tys. USD. Aż 46 tys. miejsc pracy zostało utworzonych w centrach biznesowych i badawczo-rozwojowych. Aktualnie funkcjonuje 156 takich placówek, rozlokowanych na terenie całej Polski.
Polskie inwestycje w USA
Również dla wielu polskich firm rynek amerykański stał się dobrym miejscem do inwestycji i rozwoju biznesu. W ciągu ostatnich 25 lat, krajowe przedsiębiorstwa zainwestowały za oceanem 6,3 mld PLN, podnosząc jednocześnie z roku na rok jakość i poziom swoich inwestycji. Stany Zjednoczone stanowią dla Polski największy nieeuropejski rynek zbytu. Tylko w 2012 roku, wyeksportowaliśmy tam dobra warte 3,6 mld USD, głównie urządzenia mechaniczne i części do nich, paliwa mineralne i sprzęt RTV. USA to także drugi po Chinach dostawca towarów na nasz rynek spoza Europy oraz ważny partner w wymianie usług. W 2012 roku, Stany Zjednoczone zajmowały trzecią pozycję wśród dostawców usług w naszym kraju, eksportując głównie usługi informatyczne i informacyjne, podróżnicze, prawne i księgowe. USA jest również piątym co do wielkości ich nabywcą w naszym kraju. Największym powodzeniem u przedsiębiorców w Stanach Zjednoczonych cieszą się patenty i licencje oraz transport samochodowy.
Raport „Wspólny sukces! 25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych” zwraca również uwagę na korzyści płynące z wprowadzenia umowy Transatlantyckiego Partnerstwa w zakresie Handlu i Inwestycji (TTIP) pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Porozumienie, będące aktualnie w fazie negocjacji, zakłada liberalizację handlu, która wpłynęłaby pozytywnie na wzrost obrotów handlowych, podniesienie poziomu PKB, zatrudnienia oraz średniego wynagrodzenia. Wejście w życie TTIP pozwoli na jeszcze większe zacieśnianie współpracy gospodarczej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską oraz na stałe zwiększanie obustronnie lokowanego kapitału.
(źr. AmCham/ cały raport dosępny na stronie: www.amcham.pl)