Dodaj ogłoszenie o pracy


PKP Cargo zwiększa swój udział w rynku towarowych przewozów kolejowych

W lipcu udział Grupy PKP Cargo w rynku pod względem przewiezionej masy wzrósł o ponad 2,4 punktu procentowego w porównaniu do czerwca i wyniósł 49,84 proc. – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Natomiast pod względem wykonanej pracy przewozowej udział tego przewoźnika wzrósł o 2 punkty procentowe w ujęciu miesięcznym, do poziomu 57,81 proc. Umocnienie pozycji na rynku wynika m.in. z pozyskania nowych dużych kontraktów na przewóz węgla.

– PKP CARGO elastycznie zareagowało na nietypowe warunki panujące na rynku węgla, wprowadziliśmy wiele elementów prosprzedażowych i zdywersyfikowaliśmy portfel przewozów - mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych. – W lipcu odnotowaliśmy istotne zwiększenie przewozów węgla, poza realizacją nowych zleceń, będące niewątpliwie w znaczącej części wynikiem przebudowywania tego rynku w kierunku równomiernego rozłożenia przewożonej masy. Ostatnie tygodnie wskazują na lepsze perspektywy przewozów kolejowych w pozostałej części 2014 roku – dodaje Jacek Neska.

Według danych GUS w ujęciu rocznym PKP Cargo utrzymało udział w rynku pod względem przewiezionej masy na poziomie zbliżonym do 2013 roku (-0,3 p.p.). W ostatnich tygodniach spółka podpisała nowe kontrakty na przewóz węgla, w tym największą w tym roku na rynku umowę na przewóz 4,5 mln ton węgla dla spółki ENEA.

(źr. PKP Cargo)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.