Dodaj ogłoszenie o pracy


Polska obok Turcji najważniejszym ośrodkiem logistycznym Europy?

Polski transport stanowi około 10 proc. polskiego PKB, a wartość polskiego sektora usług TSL szacowana jest na ok. 5 mld zł. Według prognoz Colliers International, w ciągu najbliższych kilku lat, Polska i Turcja staną się najważniejszymi ośrodkami logistycznymi obsługującymi Europę w zakresie transportu i logistyki.
Obecnie w Polsce oddanych jest do użytku ponad 1300 km dróg ekspresowych i prawie 1500 km autostrad. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planuje nowe inwestycje, w tym rozbudowę sieci dróg ekspresowych. Przez kraj przebiega kilka korytarzy paneuropejskich, zarówno połączenia między Wschodem i Zachodem jak i Północ - Południe. To jeden z elementów sprzyjających rozwojowi usług polskiego transportu drogowego. Według statystyk firmy Transics, liczba kilometrów przejechana przez polskie ciężarówki (z zainstalowanym system Transics), pozwoliłaby na okrążenie 5489 razy naszej planety. Daje to prawie 220 mln przejechanych kilometrów, a liczba ta stale rośnie.

Raport przygotowany przez Colliers International, na który powołuje się firma Transics, wskazuje, że w latach 2011-2020 wśród wschodzących centrów dystrybucji znalazły się cztery polskie miasta: Łódź, Wrocław, Katowice i Trójmiasto. Zaś w gronie państw, to właśnie Polska i Turcja wymieniane są jako kluczowe państwa dla rozwoju łańcuchów dostaw w Europie w perspektywie najbliższych 5 lat.
(red/Transics)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.