Dodaj ogłoszenie o pracy


Barometr Poczty Polskiej – liczba paczek wzrosła ponad 14 proc.

W drugim kwartale 2014 r. w Polsce wysłano o 14,24 proc. paczek więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej - pokazuje Barometr Paczkowy Poczty Polskiej. Za tym wynikiem stoi przede wszystkim wzrost popularności zakupów internetowych.

Jak pokazują statystyki Poczty Polskiej paczki są najczęściej wysyłane na początku tygodnia, później ich liczba maleje. Rekordowy pod tym względem jest poniedziałek, kiedy wysyłanych jest 23,45 proc. wszystkich paczek. Wiele sklepów internetowych weekendowe zamówienia klientów, których bywa zwykle więcej niż w inne dni, wysyła we wtorek. Dlatego drugi dzień tygodnia jest prawie tak samo popularny – tego dnia wysłanych jest 22,47 proc. paczek. W kolejne dni liczna paczek maleje, w czwartek Polscy wysyłają tylko 15,84 proc. wszystkich paczek. W piątek nieznacznie rośne do 16,15 proc., bo część klientów chce zdążyć z wysyłką paczki przed weekendem. Wskazane dane dotyczą drugiego kwartału 2014 roku.

– Oceniamy, że polski rynek e-commerce wzrośnie w tym roku o około 20 proc., co oznacza, że osiągnie wartość około 31 mld zł. Po słabszym początku roku, wynikającym tego, że większość klientów robiła większe zakupy przed Bożym Narodzeniem, drugi kwartał przynosi już poważniejsze wzrosty. Ważnym momentem drugiego kwartału jest też rozpoczęcie sezonowych wyprzedaży, które startują w wielu sklepach internetowych w czerwcu. Trzeba oczywiście pamiętać, że w każdej z branż sezonowość e-handlu wygląda trochę inaczej – mówi Paweł Majtkowski, analityk Poczty Polskiej.

Odczyty Barometru Paczkowego Poczty Polskiej są publikowane co kwartał na stronie barometr.poczta-polska.pl.

(źr. Poczta Polska)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.