Dodaj ogłoszenie o pracy


Ministerstwo Pracy szykuje kolejne zmiany w umowach o pracę

Jak podają Pracodawcy RP, powołując się na publikację w „Dzienniku Gazecie Prawnej” - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej kończy przygotowanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy, dotyczącego zmian w umowach o pracę. Na przełomie sierpnia i września mają być przedstawione szczegółowe propozycje zapisów ustawowych, które zaczną obowiązywać w 2015 roku. Będzie to niezwykle ważna nowelizacja – zaznaczają Pracodawcy RP, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, która zmodyfikuje dotychczasowy sposób kształtowania stosunków pracy w Polsce.

Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” w projekcie ma znaleźć się m.in. rozwiązanie, zgodnie z którym pracodawca będzie miał prawo do jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Taka zmiana przepisów jest jak najbardziej zasadna. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy to jakakolwiek współpraca stron w okresie wypowiedzenia nie jest możliwa. Obecnie Kodeks pracy w ogóle nie reguluje tej kwestii. Problemem tym wielokrotnie zajmował się Sąd Najwyższy, ale w jego ocenie tego rodzaju zwolnienie z wykonywania obowiązków jest możliwe w drodze porozumienia stron. Natomiast jednostronną decyzję pracodawcy w takiej sytuacji dopuszcza się jedynie ze względu na jego dobro i z poszanowaniem słusznych interesów pracownika (wyrok SN z 24.9.2003 r., I PK 324/02). W ocenie Pracodawców RP, skoro zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy następuje za wynagrodzeniem, to nie ma przeszkód, aby ustawodawca jednoznacznie dopuścił taką możliwość. Sytuacja, w której pracownik otrzymuje wynagrodzenie mimo nieświadczenia pracy, jest dla niego co do zasady korzystna.

Najważniejszą jednak zmianą w projektowanej nowelizacji będą przepisy dotyczące umów na czas określony. Modyfikacja zasad wypowiadania umów tego rodzaju jest  konieczna z uwagi na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 marca 2014 r. w sprawie C-38/13. Trybunał uznał, że przepis, zgodnie z którym umowę na czas określony trwającą dłużej niż 6 miesięcy można rozwiązać, stosując sztywny, 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, niezależny od długości zakładowego stażu pracy, narusza zasadę niedyskryminacji (wyrażoną w klauzuli 4 załącznika do dyrektywy Rady 99/70/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. dotyczącej porozumienia ramowego w sprawie umów na czas określony). Dlatego też już w kwietniu br. wspólnie z pozostałymi organizacjami pracodawców (Konfederacją Lewiatan, BCC i ZRP) Pracodawcy RP wypracowali propozycje zmiany przepisów Kodeksu pracy. Przypominamy je poniżej:

1.    wprowadzenie maksymalnego 48-miesięcznego limitu trwania umowy o pracę na czas określony wraz z katalogiem wyjątków;
2.    wydłużenie maksymalnego czasu trwania umowy na okres próbny do 6 miesięcy;
3.    wprowadzenie możliwości wypowiadania umów o pracę na czas wykonania określonej pracy z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia;
4.    wprowadzenie zróżnicowanych okresów wypowiedzenia w umowach o pracę na czas określony w zależności od długości trwania zatrudnienia
•    2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy,
•    1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 12 miesięcy,
•    2 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 36 miesięcy.
5.    skrócenie okresów wypowiedzenia w umowach o pracę na czas nieokreślony i ich zbliżenie do okresów wypowiedzenia przy umowach na czas określony;
6.    zniesienie obowiązku podawania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w firmach zatrudniających do 50 pracowników.

(za inf. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.