Dodaj ogłoszenie o pracy


UE zainwestuje 78 mln euro w autostrady morskie

Komisja Europejska ogłosiła właśnie listę projektów, które mogą liczyć na dofinansowanie w ramach programu wspólnotowego TEN-T. Jednym z  nich jest rozwój żeglugi morskiej – transeuropejska sieć autostrad morskich – informuje na swojej stronie portal PromySkat.pl.

Na liście Komisji Europejskiei w sumie znajduje się 106 projektów, które spełniają przyjęte wcześniej kryteria. Łączna kwota, która została przyznana nagrodzonym inicjatywom, wynosi 320 milionów euro.

Wśród przedsięwzięć, które mogą liczyć na środki z UE, znajduje się rozbudowa autostrad morskich. Pod pojęciem tym kryje się transeuropejska sieć autostrad morskich, w skład których wchodzą minimum dwa porty morskie, znajdujące się w różnych państwach, o ustalonym w decyzji Parlamentu Europejskiego wyposażeniu. Skorzysta na tym m.in. duński port w Hirtshals, w którym powstanie instalacja do bunkrowania statków napędzanych LNG.

Fundusze przyznane na projekty związane z rozbudową autostrad morskich wyniosą 78,1 milionów euro (w sumie 15 projektów). Program TEN-T przewiduje utworzenie jednolitego europejskiego obszaru transportu. Według założeń, do 2030 r. aż 30 procent transportu drogowego na dystansach powyżej 300 kilometrów ma przejąć transport wodny oraz kolej. Inicjatywa ma nie tylko zapewnić zrównoważony rozwój transportu i integrować poszczególne jego sieci, ale także promować projekty, które ograniczają zanieczyszczenie środowiska.
 
(źr. PromySkat.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.