Dodaj ogłoszenie o pracy


Ministerstwo finansów uwzględniło niektóre uwagi przedsiębiorców do projektu założeń w ustawie o VAT

Ministerstwo Finansów opublikowało raport z konsultacji projektu z 25 czerwca 2014 r. - założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
Projekt zakłada zmiany w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych, likwidacji zwolnienia dla usług stanowiących element zwolnionej od podatku usługi finansowej lub ubezpieczeniowej, stanowiących odrębną całość oraz będących właściwymi i niezbędnymi do świadczenia usługi zwolnionej, ograniczenia stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla dostaw dokonanych na rzecz jednego nabywcy w danym dniu przekraczających 20.000 zł netto, wprowadzenia obowiązku sporządzania informacji podsumowujących dla dostaw objętych odwrotnym obciążeniem, rozszerzenia zakresu stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia oraz zmiany w zakresie kaucji gwarancyjnej.

Pracodawcy RP zwrócili uwagę m.in. na kontrowersyjny przepis mający na celu likwidację zwolnienia z VAT przy usługach stanowiących element zwolnionej od podatku usługi finansowej bądź ubezpieczeniowej, który stanowi odrębną całość. Taka nowelizacja spowodowałaby zwiększenie kosztów działalności ubezpieczeniowej i wzrost wysokości składek ubezpieczeniowych. Wątpliwości dotyczą także zgodności takiego rozwiązania z prawem Unii Europejskiej. Ze względu na zgłoszone uwagi zawieszono prace nad tymi zmianami.
Zastrzeżenia budzi również ograniczenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla dostaw dokonanych na rzecz jednego nabywcy w danym dniu przekraczających 20.000 zł netto.

Pracodawcy RP stwierdzili również, że proponowana modyfikacja art. 17 ust. 1 pkt. 7 ustawy o VAT w znacznym zakresie będzie stanowiła dodatkowe obciążenie dla podatników, którzy dokonują dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy, z zastosowaniem odwrotnego opodatkowania. Ustawodawca częściowo uwzględnił zgłoszoną uwagę i postanowił utrzymać ograniczenie kwotowe stosowania mechanizmu odwrotnego opodatkowania VAT tylko wobec dostaw telefonów komórkowych.

Dodatkowo ustawodawca wziął pod uwagę kwestię dotyczącą określenia w ustawie definicji „surowca” i „półproduktu”, które to terminy użyte zostały w projekcie założeń w odniesieniu do srebra i platyny. Uwaga została uwzględniona w pełni i ustawodawca zobowiązał się do opisania ww. pojęć przy pomocy grupowań Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

źródło: Pracodawcy RP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.