Dodaj ogłoszenie o pracy


Indeks optymizmu przedsiębiorców w górę

Polskie firmy wierzą w lepsze drugie półrocze
Taki obraz rysuje się na podstawie najnowszych wskazań indeksu optymizmu przedsiębiorców Pracodawców RP
Polscy przedsiębiorcy odczuli w lipcu dalszą poprawę bieżącego klimatu biznesowego. Wyraźnie rośnie także ich optymizm w odniesieniu do sytuacji przyszłej. Spowolnienie, jakiego doświadczyła polska gospodarka w II kwartale, może mieć więc przejściowy charakter – tak wskazują wyniki lipcowej edycji Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców, który powstaje na podstawie badań przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP.

Na podstawie badań ankietowych w lipcu 2014 roku Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 106,9 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 105,9 pkt w czerwcu. Polepszeniu uległa również prognoza w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – wzrosła ona ze 120,9 pkt w poprzednim miesiącu do 129,5 pkt w lipcu.

Wyniki badania wskazują na rosnący optymizm polskich firm – aż 38 proc. ankietowanych podmiotów wskazało na poprawę swojej sytuacji biznesowej w lipcu. Odpowiedzi uczestniczących w badaniu przedsiębiorstw sugerują, iż pomimo spowolnienia, jakie dało się odczuć w II kwartale bieżącego roku, ożywienie gospodarcze w Polsce będzie kontynuowane.
Polscy przedsiębiorcy – mimo poprawy ogólnej oceny sytuacji – odczuwają jednak wyraźny spadek tempa wzrostu liczby nowych zamówień. Przyspiesza natomiast ich aktywność zakupowa, która po czerwcowych spadkach znowu zaczęła się charakteryzować dodatnią dynamiką. Poprawę koniunktury gospodarczej może zwiastować również spowalniający spadek stanu zapasów oraz cen sprzedaży. Coraz więcej sygnałów wskazuje więc na to, że firmy wyczerpały już możliwości dalszego wykorzystywania zalegających w ich magazynach wyrobów gotowych, materiałów lub półproduktów i w kolejnych miesiącach będą musiały odtwarzać stan rzeczowych aktywów obrotowych, przyczyniając się do wzrostu popytu krajowego. Malejąca presja na spadek cen sprzedaży może natomiast pozytywnie oddziaływać na wynik finansowy przedsiębiorstw, czemu niestety towarzyszy jednak wzrost cen kupowanych przez nie dóbr lub usług. Niweluje to w istotnej mierze ten pozytywny efekt. Odnotowano mniejszy spadek opóźnień płatności, zaś tempo wzrostu zatrudnienia maleje już trzeci miesiąc z rzędu.

Zdecydowanie wzrósł natomiast optymizm przedsiębiorców w odniesieniu do sytuacji przyszłej w perspektywie 6-miesięcznej. Wartość tego wskaźnika – wynosząca 129,5 pkt – jest już bliska poziomów z marca bieżącego roku. Prognozowana dynamika nowych zamówień ponownie zmalała, choć w znacznie mniejszym stopniu niż w poprzednim miesiącu, podczas gdy spodziewana aktywność zakupowa nadal przyspiesza – jej wzrostu w ciągu najbliższego półrocza oczekuje już niemal połowa ankietowanych firm. Wartości pozostałych składowych Indeksu świadczą jednak o tym, że plany przedsiębiorców związane z inwestycjami oraz zwiększaniem poziomu zatrudnienia stają się coraz ostrożniejsze, co świadczy o ich rosnącej niepewności.

Komentarze ankietowanych przedsiębiorców:
Zdaniem przedstawiciela firmy z branży przetwórstwa przemysłowego - Większość produkcji sprzedawana będzie w II półroczu 2014 r. Z kolei jego kolega z firmy transportowej uważa, że -Ceny usług stoją w miejscu lub spadają. Nowych zapytań jest niewiele. Duże międzynarodowe koncerny logistyczne podejmują się realizacji zamówień, które kiedyś ich w ogóle nie interesowały.

Ocena sytuacji w perspektywie najbliższych 6 miesięcy

Wskaźnik

Wartość z lipca 2014 r.

Sygnalizowana zmiana

Ocena ogólna

129,5

Szybsza poprawa

Nowe zamówienia

124,1

Wolniejszy wzrost

Aktywność zakupowa

130,7

Szybszy wzrost

Stan zapasów

90,6

Odwrócenie trendu, spadek

Opóźnienia płatności

110,0

Szybszy wzrost

Ceny kupna

117,4

Szybszy wzrost

Ceny sprzedaży

88,8

Wolniejszy spadek

Zatrudnienie

98,4

Odwrócenie trendu, spadek

Inwestycje

112,0

Wolniejszy wzrost

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców
Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 10 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu. Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt – sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).
źr. Pracodawcy RP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.