Dodaj ogłoszenie o pracy


Będzie prawie 35 tys. nowych miejsc pracy

Dzięki projektom obsługiwanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych w najbliższym czasie może powstać ponad 34,5 tysiąca miejsc pracy. Na liście PAIiIZ znajdują się 164 projekty inwestycyjne o łącznej wartości 31531mln euro. W przeciągu ostatnich dwóch tygodni Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych pozyskała sześć nowych projektów.

Wśród projektów inwestycyjnych najwięcej pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Z USA pochodzą 44 inwestycje o łącznej wartości 653,4 mln euro, które w przyszłości mogą wykreować 7251 nowych miejsc pracy. Z Niemiec pochodzi 29 projektów (o wartości 426,65 mln euro, 7150 miejsc pracy). Inwestorzy brytyjscy plasują się na trzecim miejscu z 11 projektami inwestycyjnymi (o wartości 98,5 mln euro, 1615 nowych miejsc pracy). Na kolejnych miejscach znaleźli się inwestorzy pochodzący z Francji i Indii (po 9 projektów) oraz Chin, Szwecji, Korei Południowej oraz Włoch (po 6 projektów).

Wśród obsługiwanych przez PAIiIZ inwestorów, najpopularniejszym sektorem jest BPO (41 projektów, o wartości 34,6 mln euro; 12069 planowanych miejsc pracy). Z sektora motoryzacyjnego pochodzi 31 projektów inwestycyjnych o wartości 1351,25 mln euro, 7777 nowych miejsc pracy). Kolejne miejsca zajmuje sektor badawczo - rozwojowy (11 projektów) oraz branża lotnicza (10 projektów). Od początku roku Agencja z sukcesem zakończyła 25 projektów o łącznej wartości 1641,99 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 5465 nowych miejsc pracy.
za info: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.