Dodaj ogłoszenie o pracy


Przeładunki w Porcie Gdańsk w I półroczu 2014

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podsumował przeładunki pierwszej połowy bieżącego roku. Wielkość przeładunków wyniosła 15,4 miliona ton – to jest o 10 proc. więcej, niż w analogicznym okresie roku 2013.

Utrzymany też został, obserwowany przez ostatnie lata, wzrost udziału drobnicy (36  proc.) w ogólnej masie przeładunków. Po sześciu miesiącach tego roku drobnica zajmuje pierwszą pozycję ex aequo z paliwami płynnymi (po 5,6 miliona ton), a 93  proc. tego wolumenu stanowi przeładowana łącznie w DCT i GTK drobnica w kontenerach (621 966 TEU).

Na kolejnych pozycjach plasują się obroty węglem i innymi ładunkami masowymi (po 1,7 miliona ton i po 11  proc. udziału w przeładowanej masie towarowej). Jednak w obsłudze węgla - w stosunku do roku 2013 - gdański port odnotował 37  proc. spadku. Aż 55  proc. wzrost wystąpił za to w imporcie kruszyw. Znacznie więcej (60  proc. wzrostu) przeładowano także w Gdańsku zbóż. Jak wynika z podsumowania pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku - port przeładował już ponad 800 tysięcy ton ziarna, obsługując zbliżone ilości zarówno w relacji eksportowej, jak i importowej. (źr. Komunikat Prasowy rzecznika prasowego ZMPG Gdańsk S.A)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.