Dodaj ogłoszenie o pracy


Większa podaż magazynów spekulacyjnych. Colliers international podsumował rynek magazynowy w I półroczu 2014 r.

W Polsce przybywa nowych projektów magazynowych, w tym również budowanych spekulacyjnie – ich podaż przekroczyła już 8 milionów mkw. Colliers International podsumował pierwsze półrocze tego roku na rynku powierzchni magazynowych.  Jak wynika z raportu firmy, w 2014r. zwiększyła się też aktywność najemców, szczególnie z sektora e-commerce. Czynsze utrzymują się na stabilnym poziomie, choć możliwe są ich wzrosty w lokalizacjach z malejącym poziomem pustostanów.

Polski rynek magazynowy rozwija się bardzo dynamicznie. Podaż w pierwszej połowie 2014 r. przekroczyła poziom odnotowany w analogicznym okresie 2013 r. Od początku tego roku na rynek dostarczono ponad 326 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej wobec 198 tys. mkw. wybudowanych w pierwszym półroczu 2013 r. Wynikiem oddania do użytku tak znaczącej powierzchni było przekroczenie w 2014 r. poziomu 8 milionów mkw. podaży. Na koniec czerwca 2014 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 8,09 miliona mkw.

Również aktywność najemców w I poł. 2014 r. była wyższa niż w pierwszych sześciu miesiącach 2013 r. W analizowanym okresie podpisano umowy na ponad 1 milion mkw., podczas gdy popyt w pierwszej połowie 2013 r. wyniósł około 870 tys. mkw. Równocześnie obserwowany jest wzrost liczby zawieranych umów krótkookresowych, nie ujmowanych w statystykach zbiorczych. Wolumen tego typu transakcji w pierwszym kwartale 2014 r. wyniósł blisko 45 tys. mkw., natomiast w kolejnych trzech miesiącach podpisano umowy krótkookresowe na 72 tys. mkw.

Współczynnik pustostanów w pierwszym półroczu obniżył się z odnotowanego na początku stycznia 2014 r. poziomu 10,8 proc. o 2 punkty procentowe. Na koniec czerwca 2014 r. dostępne pozostawało 8,8 proc. istniejącej powierzchni magazynowej.
– W pierwszej połowie tego roku rozpoczęto budowy pierwszych projektów spekulacyjnych od czasu kryzysu w 2008 r. W kolejnych kwartałach deweloperzy będą uważnie obserwować rynek, ale nie spodziewamy się znaczącej ilości nowych projektów nie zabezpieczonych umowami najmu. W ostatnich miesiącach odnotowaliśmy też rosnącą aktywność najemców z sektora e-commerce i spodziewamy się, że ten trend się utrzyma. W najbliższym czasie czynsze pozostaną na stabilnym poziomie na większości rynków, choć w dłuższym okresie spodziewamy się ich niewielkiego wzrostu w lokalizacjach, gdzie zmniejsza się poziom pustostanów. – komentuje Tomasz Kasperowicz, Partner w Colliers International.

(źr. Colliers International)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.