Dodaj ogłoszenie o pracy


A jednak, PGP ma rację? Wygrała pierwsze sprawy sądowe wytoczone przez Pocztę Polską

Kontrakt na obsługę korespondencji na rzecz sądów i prokuratur – realizowany przez Polską Grupę Pocztową – jest ważny i spełnia wszystkie warunki wygranego w ubiegłym roku przetargu - tak orzekł Sąd Okręgowy w Krakowie w dniu 8 lipca 2014 roku. Dwa postępowania – dotyczące dwuletniego kontraktu, który wszedł w życie od stycznia 2014 roku i jest wart około 500 mln złotych – toczyły się na skutek skarg złożonych przez Pocztę Polską. Obydwie sprawy zostały rozstrzygnięte na korzyść PGP SA – informuje w swoim komunikacie Polska Grupa Pocztowa.

Przypomnijmy - Poczta Polska domagała się unieważnienia umowy w trakcie realizacji. W tym celu złożyła do sądu dwie skargi. Pierwsza z nich dotyczyła specyfikacji przetargowej, a konkretnie wymogu, aby potwierdzenie nadania miało moc dokumentu urzędowego. Narodowy operator próbował dowieźć, że zgodnie z art. 17 ustawy – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r. poz. 1529), takie potwierdzenie może wystawiać tylko operator wyznaczony. Oznaczałoby to, że tylko Poczta Polska mogłaby spełnić takie warunki. Krajowa Izba Odwoławcza nakazała wykreślenie takiego wymogu – uznała bowiem, że przepisy nie wymagają, aby instytucje wymiaru sprawiedliwości musiały otrzymywać taki rodzaj potwierdzenia (sygn. KIO 2184/13).

Sąd Okręgowy w Krakowie uznał, że zapis dotyczący przedmiotu zamówienia, który pierwotnie znajdował się w specyfikacji przetargowej, opisany był niewłaściwie i ograniczał konkurencję. Z tego powodu przychylił się do decyzji KIO o jego wykreśleniu. Tym samym sformułowanie zawarte w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, które zostało początkowo zapisane w warunkach przetargu, było niedopuszczalne. W ten sposób konieczność domagania się nadawania przesyłek sądowych z mocą dokumentu urzędowego okazała się całkowicie niezasadna.

Z kolei w drugiej ze spraw – dotyczącej samego rozstrzygnięcia przetargu na obsługę korespondencji na rzecz sądów i prokuratur – Poczta Polska postulowała, by Polska Grupa Pocztowa została wykluczona z przetargu. Zdaniem narodowego operatora nie spełniła ona podstawowych warunków przetargowych. Podczas postępowania Poczta Polska próbowała udowodnić, że PGP nie posiada wystarczająco dużej liczby placówek niezbędnej do obsługi korespondencji. Sąd uznał jednak, że nie chodzi o faktyczne posiadanie placówek pocztowych, ale o możliwość wykorzystania placówek pocztowych. Z definicji termin „posiadania” oznacza bowiem także możliwość wykorzystania placówek nienależących do operatora. W ocenie sądu wcale nie wynika, że operator musiał wykazać się posiadaniem placówek pocztowych już w momencie składania oferty. Nie było więc w jego opinii jakichkolwiek podstaw do odrzucenia oferty PGP SA.

Zapewne wyrok nie jest prawomocny, więc wkrótce pewnie ciąg dalszy sporu nastąpi...

(źr. za inf. PGP SA)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.