Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak dofinansować uczelnie i pracodawców w ramach stażów i praktyk?

Jak informuje firma doradcza Deloitte  - do 15 lipca będzie trwać nabór wniosków o dofinansowanie w ramach poddziałania 4.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który umożliwia uzyskanie dofinansowania dla projektów współpracy uczelni wyższych i pracodawców w zakresie wzmocnienia praktycznych elementów kształcenia. Program jest adresowany do uczelni, przedsiębiorstwa mogą jednak uzyskać korzyść w postaci pozyskania odpowiednich stażystów i wpływania na to, jakie kompetencje powinny być kształtowane u potencjalnych przyszłych pracowników.


Planowana pula środków przeznaczonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na program to ok. 50 mln PLN.
 

Program

Program Operacyjny Kapitał Ludzki, poddziałanie 4.1.1 „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”

Beneficjenci

Publiczne bądź niepubliczne uczelnie wyższe, kształcące, co najmniej 100 studentów na studiach stacjonarnych. Przedsiębiorca (pracodawca) może uczestniczyć w projekcie jako partner.

Typy projektów

Celem poddziałania jest wspieranie projektów zakładających obligatoryjną realizację modułu:
Współpraca uczelni z pracodawcami w zakresie wzmocnienia praktycznych elementów kształcenia (staże i praktyki) oraz zwiększenia zaangażowania pracodawców w realizację programów kształcenia;
Oraz dopuszczają dodatkową realizację modułu:
Dostosowywanie programów na istniejących kierunkach studiów do potrzeb rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy, we współpracy z pracodawcami.

Maksymalny czas realizacji projektu: do 30 września 2015 r.

Koszty kwalifikowane

Kosztami kwalifikowanymi w ramach programu są koszty związane z:

  • Przygotowaniem i przeprowadzeniem programu staży (w tym koszt stypendiów dla stażystów);
  • Współpracą międzynarodową uczelni, w formie podnoszenia jakości kształcenia (udział dydaktyków z zagranicy i/lub współpraca z zagranicznymi przedsiębiorcami na kierunkach kształcenia objętych projektem);
  • Uczestnictwem studentów w wizytach studyjnych, zajęciach dodatkowych;
    Przeprowadzeniem certyfikowanych szkoleń i zajęć warsztatowych;
  • Organizacją konkursów na najlepsze pomysły biznesowe studentów;
    Innymi działaniami na rzecz rozwoju przedsiębiorczości.

Wysokość dofinansowania

Wniesienie przez wnioskodawcę wkładu własnego do realizacji projektu nie jest wymagane. Maksymalna wartość projektu wynosi (dla projektów trwających dwa semestry):

  • Dla uczelni kształcących do 4 000 studentów: 1 mln PLN;
  • Dla uczelni kształcących 4 001 - 12 000 studentów: 2 mln PLN;
  • Dla uczelni kształcących powyżej 12 000 studentów: 3 mln PLN.

W przypadku projektów trwających 1 semestr powyższe kwoty ulegają obniżeniu o 50%
Maksymalna wartość projektu na jednego uczestnika: 10 000 PLN

Termin konkursu

Nabór wniosków odbędzie się w okresie 17 czerwca – 15 lipca 2014

Budżet konkursu

Całkowity budżet programu wynosi 50 mln PLN, przy czym ostateczna kwota zależy od dostępności alokacji

Instytucja udzielająca wsparcia

  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR)

(źr. Deloitte)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.