Dodaj ogłoszenie o pracy


„Transfer talentów” na logistycznym rynku nieruchomości

Analitycy rynku nieruchomości obecny rok nazywają „chińskim rokiem rynku logistycznego”. Wszyscy główni deweloperzy logistyczni i inwestorzy, w ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymali zastrzyk finansowania, co miało wpływ na „transfer talentów”.

Segro, z pomocą kanadyjskiego funduszu, kupił portfolio Tristan. P3 ma nowego właściciela oraz szefa na Europę Środkowo-Wschodnią, Petera Bečára,  a w pierwszym porządku obrad był zakup portfela nieruchomości z Tristan. Logicor kupił drugie portfolio w Polsce, tym razem od Standard Life. Prologis ma nowego norweskiego partnera i zaczyna ponownie się rozwijać. Panattoni ma kilka (6-8) równolegle rozpoczętych projektów, a Robert Dobrzycki został awansowany na szefa rynku europejskiego. Również Goodman nie próżnuje.

Skąd taka nagła potrzeba powierzchni logistycznej w Polsce? – Zdecydował o tym szereg czynników – mówi Mark Twomey z firmy Tara HRC, która bierze aktywny udział w wielu procesach rekrutacji w sektorze logistycznym. - Po pierwsze, od czasów kryzysu rynek niewiele się rozwijał, a popyt stale rósł. Teraz popyt na powierzchnię przewyższa 8-10 razy zasoby dostępne w Polsce [1]. Innym powodem jest nowa sieć transportowa, pozostałość po Euro. Wystarczy porównać mapę autostrad w Polsce 10 lat temu i dziś, żeby się o tym przekonać. Tam, gdzie pojawiły się nowe, ważne węzły komunikacyjne, pojawiły się też nowe centra logistyczne - dodaje Twomey. Wszystkie te czynniki, skumulowane, poskutkowały zwiększonym zapotrzebowaniem na kadry w branży nieruchomości logistycznych. - W mojej 8-letniej karierze w nieruchomościach w Polsce nigdy nie widziałem takiego zapotrzebowania na ludzi z tej branży - komentuje Mark Twomey. - Widzieliśmy, że Peter Becar awansował na szefa CEE w P3. Również Eva Doyle opuściła swoją posadę w  KPMG, aby dołączyć do zespołu przejęć P3. Także Segro pracuje nad wzmocnieniem swojego zespołu ds. akwizycji, powiększonego ostatnio o Dominika Różańskiego. Kolejne „gorące” obszary rekrutacji to leasing, zarządzanie aktywami oraz finanse, do których deweloper szuka doświadczonych managerów z polskiego rynku. Chociaż nie wszystkie awanse zostały już ogłoszone jestem pewien, że najbliższe miesiące pozostawia duże „wyrwy” w konkurencyjnych firmach – mówi Twomey.

Inni deweloperzy także zatrudniają. - Robert Dobrzycki i Marek Foryński w Panattoni zawsze byli świetni w zatrudnianiu ludzi ze swojej  własnej sieci, ale teraz potrzeby wzrostu przewyższają nawet ich rozległą sieć kontaktów. Na podstawie danych dotyczących popytu Twomey prognozuje, że wzmożona aktywność na rynku logistycznym będzie trwać jeszcze przez pewien czas. - Zaczynamy też dostrzegać pierwsze zielone centra logistyczne, jestem pewien,  że jest to również zapowiedź rosnącego trendu w przyszłości - dodaje Mark Twomey.

1) Według raportu Cushman & Wakefeld Research Publication, na koniec 2013 r.  całkowita nowoczesna powierzchnia magazynowa w Polsce wynosiła 7.942.000 m2, wzrost o ok. 5 proc. w porównaniu z końcem 2012 roku.
(źr. Tara HRC)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.