Australijska firma CHEP, specjalizująca się w usługach wynajmu palet i kontenerów przygotowała we współpracy z firmą konsultingową Intertek RDC Environment, nowy ,,Kalkulator środowiskowy’’, za pomocą którego można w szybki i łatwy sposób obliczyć korzyści dla firmy i środowiska, płynące z zastosowania systemu wynajmu palet zwanego poolingiem.
We wspólnym interesie polskich i międzynarodowych firm leży maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko m.in. w obszarze łańcucha dostaw. Udowodniono, że pooling palet (wynajem palet) pozwala na znaczne zmniejszenie oddziaływania palet na środowisko naturalne. Jest to możliwe dzięki maksymalnemu wykorzystywaniu cyklu życia każdej palety oraz recyklingowi zniszczonych palet. Redukcja emisji CO2 do atmosfery jest jednym z głównych wyzwań stojących obecnie przed firmami nie tylko z branży transportowej. Globalne ocieplenie, zbyt wysoka emisja CO2 do atmosfery, generowanie ogromnej ilości zanieczyszczeń i produktów ubocznych wymaga od firm poszukiwania rozwiązań, które wyraźnie przyczynią się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.
Kalkulator Środowiskowy
W oparciu o wyniki LCA, CHEP stworzył nowy Kalkulator Środowiskowy, który mierzy ślad węglowy (bilans emisji związków węgla) poolingu palet. To proste i szybkie narzędzie pozwala każdemu klientowi zbadać ilość CO2, generowanego podczas całego cyklu życia palety CHEP oraz jej wpływu na środowisko naturalne w konkretnym łańcuchu dostaw. Kalkulator Środowiskowy na podstawie danych, takich jak: rozmiar palet, odległości w transporcie, straty w paletach, pochodzenie drewna, a także szeregu innych parametrów, analizuje ślad węglowy danej palety. Dane dotyczące emisji pochodzą z całego cyklu eksploatacji palety – począwszy od wycinki drzew w lesie, po poddanie jej recyklingowi lub produkcji energii z biomasy, a nie tylko z emisji gazów cieplarnianych z centrów serwisowych i transportu CHEP. Kalkulator zawiera również dane odnośnie konkurencyjnych rozwiązań paletowych, umożliwiając porównanie palet z białymi paletami wymiennymi i paletami jednorazowego użytku. Porównanie to pokazuje klientom zalety posługiwania się paletami CHEP w stosunku do konkurencji.
Przy użyciu metody Analizy Cyklu Eksploatacyjnego (ang. LCA) uzyskano dane na temat zmniejszenia wpływu naszych produktów i usług na środowisko naturalne. Prowadzenie badań stanowi stały element zobowiązania CHEP do kierowania się w swojej działalności efektywnością i zrównoważonym rozwojem w globalnym łańcuchu dostaw. Metodologia LCA oparta jest na Standardach Zarządzania Środowiskiem Naturalnym ISO14000 (sekcja 14040). LCA obejmuje swoim zasięgiem cały cykl życia produktu. Począwszy od zakupu surowca po jego ostateczną likwidację. LCA mierzy stopień zużycia zasobów, zużycie energii, a także zanieczyszczenie środowiska: powietrza, wody i gleby przez dany rodzaj produktów. Badanie LCA dla CHEP zostało przygotowane przez Intertek RDC Environment, z siedzibą w Brukseli, która przeprowadziła podobne badania LCA dla wielu innych światowych korporacji.
Proekologiczne działania CHEP Polska zostały docenione przez Eko Cykl Organizację Odzysku Opakowań. Firma CHEP zdobyła I miejsce i tytuł „Przedsiębiorcy Efektywnego Surowcowo 2013” w kategorii EKO-HIT. Kapituła nagradza przedsiębiorstwa, które w swojej działalności wyróżniają się szczególną dbałością o środowisko i surowce naturalne. W konkursie brało udział 6 firm.
(źr. CHEP Polska)