Dodaj ogłoszenie o pracy


Sezon włamywaczy – jak się chronić przed kradzieżą?

W ubiegłym roku policja wykryła zaledwie 32 proc. sprawców włamań i kradzieży. Wakacje to czas zwiększonej liczby takich incydentów. Jak się uchronić przed kradzieżami?

Z oficjalnych danych policji wynika, że w 2013 roku doszło do niemal 118,5 tys. przypadków kradzieży z włamaniem. Niestety udało się wykryć zaledwie 32 proc. sprawców tych incydentów. Na problem zwracają uwagę specjaliści Spy Shop, największej sieci sklepów detektywistycznych w Polsce. Ostrzegają oni przed wzmożoną aktywnością włamywaczy w okresie wakacyjnym. Czy nowinki technologiczne dostępne dzisiaj powszechnie wystarczą, aby uchronić nas przed złodziejem? Niebezpieczeństwo włamania dotyczy zarówno prywatnych posesji, jak i obiektów w ośrodkach wypoczynkowych. Jak podaje SpyShop W ostatnich latach przestępcy okradali co roku ok.:
•    12 tys. mieszkań
•    11 tys. domków jednorodzinnych
•    4 tys. domków letniskowych
•    400 hoteli
Polacy mają coraz większą świadomość istnienia niekonwencjonalnych sposobów obserwacji. Zaczynają też doceniać ich wysoką skuteczność. Według informacji policji, na obszarach objętych monitoringiem, ryzyko zdarzeń o charakterze przestępczym spada o ok. 60 proc.

Jak chronić dom przed złodziejem?
Posesję można chronić na wiele sposobów. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się minikamery. To produkty detektywistyczne, które wyglądem przypominają urządzenia codziennego użytku. Np. budziki lub czujniki dymu, w rzeczywistości są zaawansowanymi systemami monitorującymi, które pozwalają na zdalny podgląd obrazu, podsłuch oraz nagrywanie filmów w wysokiej jakości. Dzięki tym funkcjom umożliwiają zebranie przekonującego materiału dowodowego oraz błyskawiczne alarmowanie o zaobserwowaniu włamania. Chętnie stosowane są również fotopułapki, które same (wiadomościami MMS i e-mail) alarmują o pojawieniu się intruza i umożliwiają szybkie wezwanie policji. Są przy tym wystarczająco dyskretne, by złapać włamywacza na gorącym uczynku. Działają także w warunkach nocnych, a do włamań dochodzi przeważnie między godzinami 2:00 a 3:30. Urządzenia te przydadzą się nie tylko mieszkańcom domków jednorodzinnych, ale również właścicielom terenów takich, jak sady, stawy hodowlane, ośrodki wypoczynkowe, czy szkółki leśne.
Co z autami?
Zadbać powinniśmy również o samochody, które w okresie wakacji często zostawiamy na parkingach i w garażach. W ubiegłym roku policja poradziła sobie zaledwie z 23 proc. przypadków kradzieży aut. Dużą popularnością cieszą się lokalizatory samochodowe GPS – wzrost sprzedaży tych urządzeń wyniósł 133 proc. w 2013 roku. W lokalizator można też wyposażyć cenny bagaż lub inne mienie padające łupem złodziei.

Pamiętajmy, wakacje to czas największej aktywności włamywaczy. Planując urlop warto zastanowić się nad poziomem ochrony naszych domów. Nowoczesne urządzenia monitorujące są wprawdzie tanie i łatwo dostępne, ale najważniejszy w tym wszystkim jest zdrowy rozsądek i przed wyjazdem zabezpieczenie wszystkich drzwi i okien, aby nie stwarzać okazji dla złodzieja!

(red/SpyShop)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.