Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy Brazylia zdobędzie Puchar Świata w piłkarskich mistrzostwach, niektórzy twierdzą, że tak, bo...

Właśnie w Brazylii rozpoczynają się kolejne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej i jednocześnie rozgorzały dyskusje i spekulacje, kto zdobęcie puchar świata. - Będąc gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej zwiększa się swoje szanse na wygraną – twierdzi Colliers International. Czy to oznacza, że tym razem puchar zdobędzie Brazylia? A może istotniejsze jest to, jak Puchar Świata wpłynie na brazylijską gospodarkę?

Raport „FIFA World Cup 2014: Brazilian Goals” pokazuje, że wśród państw, które były gospodarzem mundialu od 1970 roku, około 32 proc. z nich wygrało mistrzostwa. 42 proc. państw gospodarzy ukończyło zmagania zajmując dwie czołowe pozycje. Z kolei 47 proc. ukończyło turniej plasując się w pierwszej trójce. Przyglądając się zaś pierwszym czterem pozycjom gospodarze mistrzostw reprezentowali w nich 63 proc. – Brazylia, jako zespół, ale także jako kraj, może wiele zyskać na organizacji mundialu – przekonują autorzy raportu. Analizując raport „FIFA World Cup 2014: Brazilian Goals”, Colliers przewiduje nie tylko szanse na osiągnięcie sportowego sukcesu, ale także w jaki sposób organizacja mundialu może wpłynąć na gospodarkę i rynek nieruchomości państwa-gospodarza. W tym celu zespoły badawcze Colliers International z całego świata przeanalizowały doświadczenia i skutki organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej od 1970 roku, kiedy to gospodarzem mundialu był Meksyk.
Badania pokazują, że korzyści związane z byciem gospodarzem nie są bezpośrednie i zazwyczaj są rozłożone w czasie. To powoduje, że trudno przeliczać je na konkretne pieniądze. Sam sukces związany z organizacją Pucharu Świata w dużej mierze zależy od determinacji państwa-gospodarza i nie można go sprowadzać tylko i wyłącznie do korzyści finansowych.
Korzyści, które może odnieść Brazylia będą znaczne ale jest mało prawdopodobne, że zostaną zrealizowane w czasie trwania samej imprezy.

Raport wskazuje najważniejsze czynniki, które mogą wpływać na sytuację w Brazylii:
• Zwycięstwo: zaletą bycia gospodarzem Pucharu Świata jest to, że ma on znacznie większe szanse na wygranie turnieju
• Zadowolenie (tzw. feel-good factor): Zadowolenie związane z organizacją Pucharu Świata jest trudne do zmierzenia i jest indywidualnym czynnikiem dla każdego kraju. Zazwyczaj bycie gospodarzem imprezy ma pozytywny wpływ na patriotyzm i jedność narodową.
• Marka: Największe korzyści z organizacji mundialu nie są związane z zyskami finansowymi. Państwo będące gospodarzem zyskuje za to na promocji własnej marki. W niektórych przypadkach organizacja tak dużej imprezy sportowej może nawet zmienić postrzeganie kraju, wpływając na rozwój turystyki. Przynieść może także korzyści polityczne, które odczuwalne będą przez wiele lat.
• Infrastruktura: Niezależnie od sukcesu finansowego lub sportowego wybudowana infrastruktura pozostaje w kraju – lepsze drogi, połączenia komunikacyjne i telekomunikacyjne często nie zostałyby zrealizowane gdyby nie organizacja mundialu.

– Jeśli stawiasz na promocję kraju i jego głównych miast lub chcesz reklamować duże marki to organizacja Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej lub innego wydarzenia o podobnej skali zapewni sukces. Z drugiej strony – jeśli zależy ci na konkretnych, policzalnych zyskach lub jeśli chcesz zwiększyć poparcie społeczne w swoim kraju – to wiele wskazuje na to, że są o wiele łatwiejsze sposoby na osiągnięcie tych celów – uważa Walter Boettcher, główny ekonomista na region EMEA w Colliers International.

(źr. za inf. Colliers International)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.