Dodaj ogłoszenie o pracy


BCT z certyfikatem ISO 50001

Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) w Gdyni uzyskał certyfikat ISO 50001:2011 potwierdzający wdrożenie w BCT systemu zarządzania energią. Stanowi to zwieńczenie wielomiesięcznych przygotowań i prac prowadzonych przez specjalnie do tego powołany Zespół ds. wdrożenia i utrzymania Systemu Zarządzania Energią  w BCT zmierzających do wprowadzenia nowych procedur nadzoru wykorzystania energii w firmie.

Zespół ds. wdrożenia i utrzymania Systemu Zarządzania Energią  w BCT w ostatnich miesiącach roku 2013 przeprowadził przegląd firmy w aspekcie wydatkowania energii w terminalu. Pozwoliło to określić trendy obecnego zużycia energii, związanych z tym kosztów oraz ustalić plany odnośnie poprawy efektywności energetycznej. Zgromadzono i przeanalizowano niezbędne informacje o zużyciu energii elektrycznej, cieplnej i paliw oraz zidentyfikowano najbardziej energochłonne procesy. Powyższe dane stały się podstawą do wyznaczenia miarodajnych celów i zadań na następne lata.  
- Przygotowania do wdrożenia systemu zarządzania energią w BCT trwały przeszło pół roku. Zaangażowani zostali wszyscy pracownicy naszej firmy – od najwyższego kierownictwa po pracowników fizycznych, łącznie z podwykonawcami. Przeprowadzono liczne szkolenia z zakresu możliwości doskonalenia efektów działalności energetycznej w celu uzyskania przez pracowników odpowiednich kompetencji.  Wiemy, że jesteśmy na początku drogi, a na efekty i poprawę wyniku energetycznego musimy jeszcze poczekać co najmniej rok – powiedział Edward Bratnikow, Kierownik Działu Jakości, Bezpieczeństwa i BHP w BCT.
Instytucją certyfikującą było po raz kolejny Lloyd’s Register LRQA działająca w imieniu LRQA Sveringe AB, która certyfikowała BCT także w zakresie pozostałych posiadanych norm ISO – związanych z jakością (ISO 9001), środowiskiem (ISO 14001) oraz bezpieczeństwem żywności (ISO22000).
- Zarządzanie energią jest obecnie jednym z najbardziej podstawowych obszarów zainteresowania firm we wszystkich sektorach przemysłu” – potwierdza Leszek Sitkowski, Dyrektor Biura LRQA w Polsce. – Mimo to, BCT wdrażając ISO 50001 znalazło się w awangardzie firm polskich posiadających ten certyfikat. Sam proces, dzięki dobremu przygotowaniu merytorycznemu firmy, przebiegł bardzo sprawnie i bezproblemowo.

(źr. BCT)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.