Dodaj ogłoszenie o pracy


4,2 mln miejsc pracy i 2 bln euro – tyle zainwestowali Amerykanie w UE

Z raportu Case for Investing in Europe 2014 wynika, że pomimo kryzysu w strefie euro, region ten wciąż przedstawia dla amerykańskich przedsiębiorców ogromne możliwości i pozostaje dla biznesowej Ameryki najbardziej dochodową częścią świata. Takie wnioski płyną z najnowszego badania przeprowadzonego przez Josepha Quinlana z amerykańskiego Centrum Stosunków Transatlantyckich (Center for Transatlantic Relations). Pomimo kryzysu Unia Europejska pozostaje największą i najbogatszą gospodarką na świecie.

Raport The Case of Investing in Europe 2014 został zamówiony przez Amerykańskie Izby Handlowe funkcjonujące w krajach europejskich. Głównym wnioskiem płynącym z badania jest fakt, że pomimo ekonomicznych trudności, z którymi boryka się obecnie Europa, region ten wciąż odpowiada za około połowę całkowitego zagranicznego dochodu afiliacyjnego Stanów Zjednoczonych. To dwa razy tyle, ile wynosi dochód z regionu Azji i Pacyfiku. Dane te wskazują na fundamentalną rolę, jaką odgrywa Europa dla amerykańskiego biznesu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Europa odpowiada za około 30 proc. globalnej konsumpcji osobistej, a jej gospodarka dorównuje wielkością tej amerykańskiej.

Biznesowe relacje europejsko-amerykańskie są korzystne dla obu stron. Obecność przedsiębiorstw z USA ma decydujące znaczenie dla europejskiej gospodarki: do 2013 roku całkowita kwota amerykańskich inwestycji na starym kontynencie wyniosła 2 biliony euro, amerykański kapitał stworzył też 4,2 miliony miejsc pracy. Mimo że w Europie mają właśnie miejsce procesy wychodzenia  z kryzysu gospodarczego, wciąż wiele można zrobić dla zacieśnienia europejsko-amerykańskiej współpracy.
W tym trudnym okresie, kiedy Europie potrzebna jest coraz większa liczba inwestycji, ogromna rola odgrywana przez amerykański biznes nie może pozostać niezauważona – mówi Rick Lada, wiceprezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Stwarzając przyjazne środowisko biznesowe dla zagranicznych inwestorów, władze Unii Europejskiej najlepiej zadbają o korzystny zrównoważony rozwój regionu.

W raporcie Case for Investing in Europe 2014 nasz kraj pojawia się w kontekście znakomitego systemu edukacji oraz elastycznego rynku pracy. Polska, Czechy, Słowacja oraz inne kraje regionu reprezentują nowe i niewykorzystane jeszcze w pełni rynki, charakteryzujące się dodatkowo stosunkowo niższymi kosztami pracy. Stąd to właśnie tutaj lokuje się 11% europejskiej siły roboczej amerykańskich firm.  Jest to ogromny wzrost, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze dwie dekady temu amerykańskie inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej były na praktycznie zerowym poziomie. W 2012 roku zysk amerykańskich firm w Polsce wyniósł około 732 miliony dolarów – znacznie więcej, niż na bardziej rozwiniętych rynkach Finlandii, Portugalii, Hiszpanii czy Szwecji. W rankingu innowacji Polska wypadła jednak poniżej europejskiej średniej.
Ustanowienie strefy wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi dzięki Transatlantyckiemu Partnerstwu Handlowemu i Inwestycyjnemu (TTIP) spowoduje jeszcze większy wzrost wartości rynku europejskiego dla biznesu z USA. Umowa ta zmieni globalne reguły gry na polu biznesu. Potencjalne korzyści płynące z pomyślnej implementacji TTIP są nie do przecenienia i dotyczą nie tylko handlu, ale także inwestycji.

(źr. American Chamber of Commerce)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.