Dodaj ogłoszenie o pracy


Firmy muszą być gotowe na przesyłanie dokumentów podatkowych elektronicznie

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy, który przewiduje, że już od przyszłego roku większość deklaracji podatkowych (m.in. w obszarze PIT i CIT) podatnicy i przede wszystkim płatnicy (PIT, podatku u źródła) będą musieli przesyłać urzędom skarbowym wyłącznie drogą elektroniczną – informuje firma doradcza Deloitte. Zdaniem jej ekspertów - firmy już dziś powinny zacząć przygotowywać się i dostosowywać swoje systemy informatyczne do nowych regulacji. Ich wdrożenie jest nieuchronne, nawet jeśli termin wejścia w życie nowych przepisów z dniem 1 stycznia 2015 r. zostanie przesunięty.
Projektowane zmiany są kluczowe dla budowy polskiej e-gospodarki oraz pożądanych relacji między administracją publiczną a podatnikami. Projekt nowelizacji o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw znajduje się w tej chwili na etapie ustaleń międzyresortowych. Wedle założeń ma zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku. „W związku z tym, że czasu na uchwalenie ustawy jest relatywnie niewiele, można przyjąć także opcję jej wejścia w życie z początkiem 2016 roku, a nie 2015 . Nie ma jednak wątpliwości, że nowe przepisy będą niebawem obowiązywać, ponieważ są niezbędnym elementem uruchomienia systemu, który umożliwi administracji przygotowywanie podatnikom wstępnych deklaracji PIT” – mówi Ernest Frankowski, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.

Zmiana ma objąć dużą część systemu rozliczeń podatkowych i będzie dotyczyła zarówno podatników sporządzających roczne zeznania podatkowe, jak i płatników informujących organy skarbowe o wywiązywaniu się z prawidłowego obliczania, pobierania i wpłacania kwot na podatek PIT lub podatek u źródła. Płatnicy PIT oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika tego podatku od 1 stycznia 2015 r. będą mieli obowiązek składania do urzędów skarbowych deklaracji PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-40 wyłącznie drogą elektroniczną. Nowe przepisy mają mieć zastosowanie do dochodów (lub poniesionych strat) uzyskanych już w bieżącym roku. Z tego obowiązku zostaną zwolnione najmniejsze firmy, które sporządzają informacje dla maksymalnie pięciu osób w ciągu roku i zarazem niekorzystające z usług biur rachunkowych. Nowe przepisy obejmą również podatników CIT i składających deklaracje dotyczące podatku u źródła (obowiązek złożenia deklaracji elektronicznie przez płatnika tego podatku w kontekście transakcji z podatnikami zagranicznymi). Jak oceniają eksperci Deloitte, nie należy wykluczać sytuacji, w której w przyszłości ustawodawca zdecyduje się objąć tym samym obowiązkiem także deklaracje VAT.

Ministerstwo Finansów stara się dodatkowo zmotywować przedsiębiorców do zmiany. Wedle nowych przepisów skróci się termin składania deklaracji PIT w formie papierowej. Będzie on upływał z końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym, a w przypadku formy elektronicznej z końcem lutego, czyli tak, jak dotychczas. „Jednocześnie jednak pojawi się zapis, który mówi, że złożenie deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku w niewłaściwej formie, tzn. papierowej będzie równoznaczne z ich niezłożeniem” – mówi Ernest Frankowski.

Co to w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Wysyłanie deklaracji wyłącznie elektronicznie niewątpliwie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Na początku należy liczyć się z kosztami, jak choćby zakup e-podpisu, który jest wymagany przy składaniu deklaracji przez przedsiębiorców czy odpowiednie dostosowanie systemów informatycznych. Korzyści, szczególnie w przypadku większych podmiotów, będą widoczne dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Nowe regulacje stworzą m.in. szansę na wprowadzenie elektronicznej wymiany deklaracji między firmą, a jej pracownikami.

Niewątpliwie znowelizowana ustawa będzie dla części podatników prawdziwą rewolucją. Dotyczy to zarówno małych, jak i większych firm, choć ich problemy będą różnego rodzaju. W przypadku małych czy nawet mikroprzedsiębiorstw, które są prowadzone przez osoby nieobyte z Internetem, mogą powstać początkowe problemy z koniecznością nabycia nowych umiejętności. „Z kolei dla dużych firm wyzwaniem będzie przygotowanie systemów ERP, FK, kadrowych i HR do obsługi e-deklaracji. Obecnie istnieje niewiele systemów takiej klasy jak ERP, które umożliwiają udostępnianie wszystkich obowiązkowych deklaracji w formacie elektronicznym wymaganym przez przepisy” – przestrzega Ernest Frankowski. Dlatego przedsiębiorcy już teraz powinni pomyśleć o budowie zautomatyzowanego rozwiązania informatycznego, które będzie kompatybilne z systemem e-deklaracji.

(źr. za inf. Deloitte)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.