Dodaj ogłoszenie o pracy


5 lat potrzeba na połączenie wszystkich miast wojewódzkich drogami szybkiego ruchu

Do 2020 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza zainwestować w polską infrastrukturę ponad 80 mld złotych. Według prognoz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, za 5 lat sieć dróg szybkiego ruchu połączy wszystkie miasta wojewódzkie – zwraca uwagę firma Transics.

Tak szeroko zakrojone inwestycje możliwe są dzięki dotacjom Unii Europejskiej. W perspektywie finansowej na lata 2013-2020, zawartej w Umowie Partnerstwa, a przyjętej w styczniu br. przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, na rozbudowę infrastruktury zostało przeznaczone z unijnej kasy 10,5 mld euro, czyli około 45 mld złotych. Niemal drugie tyle ma wyłożyć polski rząd. Impuls w postaci tak dużej kwoty gotówki może przełożyć się na wzrost koniunktury na rynku TSL.

Ekspresówki zamist autostrad
Obecnie w Polsce oddanych jest do użytku ponad 1300 km dróg ekspresowych i prawie 1500 km autostrad. Plany dotyczące tych ostatnich zostały już zrealizowane w 75 proc. Dokument Implementacyjny do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku zakłada znaczny wzrost wydatków na drogi ekspresowe. Plany przewidują dokończenie realizacji szybkich połączeń między Warszawą i Lublinem oraz Białymstokiem, ale także budowę ekspresówki z Poznania do Wrocławia, czy przebiegającej wzdłuż wybrzeża Bałtyku trasy Szczecin – Gdańsk. Co powyższe założenia oznaczają dla właścicieli firm transportowych?

- Wzrost liczby oddanych inwestycji drogowych przełoży się na czas dostaw, co jest jednym z kluczowych elementów w pracy dla firm transportowych, w szczególności dla tych, które przewożą towary z krótkim terminem ważności. Krótszy czas dostaw to również możliwość podjęcia większej ilości zleceń i szansa na rozwój polskich firm transportowych. W perspektywie tych kilku lat, Polska ma szansę, aby dzięki realizowanym projektom infrastrukturalnym i strategicznemu położeniu, stać się jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnym między Wschodem i Zachodem – mówi Daniel Żórawski, Sales Team Leader Poland, Czech R. & Slovakia w firmie Transics - dostawcy rozwiązań do zarządzania flotą.

(red/za inf. Transics)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.