Dodaj ogłoszenie o pracy


Pierwsza siłownia treningowa dla kierowców zawodowych w Mostkach

Na stacji sieci BP w miejscowości Mostki w pobliżu Świebodzina powstała pierwsza w Europie zewnętrzna siłownia treningowa dla kierowców zawodowych. Projekt zrealizowała wrocławska Fundacja Trans.org, która działa na rzecz bezpieczeństwa, ekologii i zdrowia w branży transport- spedycja- logistyka.



Siłownia powstała w ramach projektu „Truckers Life”, którego celem jest promocja aktywności ruchowej i zdrowego trybu życia wśród kierowców pojazdów ciężarowych. Inicjatorzy akcji chcą w ten sposób pomóc kierowcom w prewencji najczęstszych schorzeń i dolegliwości zdrowotnych. Według badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowcy pojazdów ciężarowych to jedna z najbardziej narażonych na działanie szkodliwych i uciążliwych czynników w środowisku pracy grup zawodowych w Europie.

WUM ocenia, że głównymi problemami zdrowotnymi kierowców są:
- choroby układu kostno-stawowego (70 proc.),
- choroby sercowo-naczyniowe (40 proc.),
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego (32 proc.),
- a także choroby psychologiczne (18 proc.).

Wśród pracowników sektora transportu drogowego obserwuje się także wiele negatywnych zachowań zdrowotnych m.in. bardzo niski poziom aktywności fizycznej oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe. Te czynniki sprawiły, że Fundacja Trans.org zdecydowała się na rozpoczęcie budowy europejskiej sieci zewnętrznych siłowni treningowych zlokalizowanych w miejscach odpoczynku kierowców. - Dzięki uruchomieniu obiektów treningowych kierowcy mają możliwość aktywnego wypoczynku, prewencji schorzeń związanych z siedzącym trybem pracy, a także wyrobienia właściwych nawyków ćwiczeniowych - zachwala ideę projektu Grzegorz Haładus, który odpowiada za realizację akcji z ramienia Fundacji Trans.org. - Do końca 2014 roku planujemy uruchomienie kolejnych 21 obiektów zlokalizowanych na najlepszych parkingach dla aut ciężarowych w naszym kraju.

Pilotażowa siłownia składa się z 5 podwójnych urządzeń, na których jednocześnie może ćwiczyć 10 kierowców. Urządzenia, wśród których znajdują się m.in. Orbitrek, Drabinka, Ławka do ćwiczeń czy Prostownik pleców umożliwiają wykonanie kompletnego treningu pozwalającego na rozruszanie zastanych w trakcie wielogodzinnej jazdy mięśni, stawów i kości, poprawę wydolności serca i płuc czy poprawę koordynacji ruchowej. - Chcemy budować modę na ćwiczenia fizyczne i ruch wśród kierowców zmieniając jednocześnie złe przyzwyczajenia. Siłownie są do tego idealnym narzędziem. - dodaje Grzegorz Haładus. Parking, na którym powstała pierwsza siłownia typu outdoor zlokalizowany jest w miejscowości Mostki, przy drodze krajowej nr 2 (Świebodzin - Świecko). To największy stacja sieci BP w naszym kraju. W 2011 roku obiekt zdobył tytuł “Najlepszej stacji paliwowej roku”. Parking należy do firmy Citronex Group ze Zgorzelca. Kierowcy mogą korzystać z siłowni całkowicie bezpłatnie. Pilotażowy obiekt został w całości sfinansowany przez operatora Systemu Trans.eu.

Twarzą kampanii „Truckers Life” została Iwona Blecharczyk – popularna Trucking Girl, a zestawy ćwiczeń dla kierowców opracował Paweł Zaremba z krakowskiej Akademii Sportu i Biznesu Paweł Zaremba Academy. Więcej informacji o „Truckers Life” można znaleźć na stronie kampanii www.truckerslife.eu, a także na  profilu facebookowym akcji pod adresem https://www.facebook.com/truckerslife.eu

Organizator projektu: Fundacja Trans.org
Fundacja została założona przez wrocławską firmę Logintrans - operatora Systemu Trans.eu. Fundacja Trans.org działa na rzecz bezpieczeństwa, ekologii i zdrowia w branży transport- spedycja- logistyka. Obok kampanii „Truckers Life” Fundacja realizuje 2 duże projekty:
- międzynarodową kampanię "Safe Truck", której celem jest poprawa bezpieczeństwa w branży transportowej poprzez m.in. cykl darmowych szkoleń i konferencji dla firm z sektora transportowego;

- europejską kampanię "Green Truck", w ramach której przeprowadzane są bezpłatne szkolenie z ecodrivingu dla firm przewozowych. Wszystkie działania Fundacji są non profit!

(więcej na: www.trans.org)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.