Dodaj ogłoszenie o pracy


Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice odprawia już przesyłki drogowe

1 kwietnia 2014 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie urzędów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego w zależności od rodzaju towarów lub procedur celnych, którymi mogą być obejmowane towary /Dziennik Ustaw z dnia 20 marca 2014 roku poz. 358/.

W związku z powyższym, jak informuje na swojej stronie internetowej Izba Celna w Katowicach - na mocy tego rozporządzenia zostanie zniesione ograniczenie w Oddziale Celnym Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice do obsługi towarów przywożonych i wywożonych wyłącznie w transporcie lotniczym. Co oznacza, że będzie tam można odprawiać przesyłki przywożone także transportem drogowym.

Możliwość dokonania odpraw celnych w Porcie Lotniczym Katowice-Pyrzowice towarów przewożonych transportem drogowym to ogromne udogodnienie dla przedsiębiorców związanych np. z branżą samochodową, którzy realizują swoją produkcję w systemie dostaw "na czas". Dotychczas brak takiej możliwości odpraw na lotnisku powodował, iż przedsiębiorcy odprawiali towary w portach lotniczych w Pradze, Wiedniu czy też Frankfurcie.
Zmiana infrastruktury lotniska i zapewnienie warunków do odpraw celnych towarów w transporcie drogowym przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności Portu Lotniczego w Katowicach-Pyrzowicach oraz wpłynie bezpośrednio na wzrost ruchu cargo. Tylko w ciągu dwóch miesięcy 2014 roku śląskie lotnisko odprawiło ponad 2700 ton przesyłek cargo w transporcie lotniczym.

(źr. za inf. Izby Celnej w Katowicach)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.