Dodaj ogłoszenie o pracy


Brakuje zaplecza logistycznego we wschodniej Polsce?

Międzynarodowa firma doradcza JLL pokazała wyniki najnowszych badań na temat kierunków rozwoju sieci handlowych w Polsce w kontekście dostępności powierzchni magazynowych. Wynika z nich, że pomimo dynamicznego rozwoju oferty handlowej we wschodnich województwach, zaplecze centrów logistycznych pozostaje tam nadal dość znikome.

Rynek obiektów handlowych w Polsce systematycznie się rozwija. Z analiz JLL wynika, że do końca 2015 r. wzrośnie o ok. 12 proc., a całkowita podaż powierzchni handlowej sięgnie 13,2 mln mkw. Obecnie, 44 proc. istniejącej powierzchni handlowej zlokalizowane jest w zachodnich i południowo-zachodnich rejonach kraju, a kolejne 17 proc. w centrum (woj. mazowieckie i łódzkie).

Wschodnia Polska czeka na deweloperów
Najbardziej dynamiczny wzrost nowoczesnej powierzchni handlowej (średnio o 27 proc.) spodziewany jest we wschodnich województwach kraju. Powstają tam zarówno duże projekty (np. otwarte w marcu br. Atrium Felicity w Lublinie czy Galeria Warmińska w Olsztynie), jak i wiele obiektów mniejszego formatu, a także pierwsze centra wyprzedażowe (w Lublinie i Białymstoku).
- Wraz ze wzrostem siły nabywczej i rozwojem infrastruktury drogowej we wschodnich województwach, obserwujemy rosnące zainteresowanie deweloperów i sieci handlowych rozbudową swoich struktur i oferty właśnie w tej części kraju. Istotnym motorem rozwoju tych rynków jest napływ klientów zza wschodniej granicy, czyli tzw. „turystyka zakupowa” w północno – wschodniej części Polski, również po wprowadzeniu umowy o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim - komentuje Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku w Polsce, JLL.

Na wschodzie kraju nastąpią największe w ujęciu procentowym przyrosty powierzchni handlowej, choć należy pamiętać, iż istniejąca baza centrów handlowych jest w tej części kraju nieporównywalnie niższa niż w centralnych i południowo-zachodnich obszarach Polski. W związku z rozwojem sieci handlowych we wschodnich województwach, można oczekiwać wzrostu zapotrzebowania na magazyny. Tymczasem zasoby w tych rejonach są znikome. Całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce to dziś 7,5 mln mkw., z czego jednak 92 proc. przypada na pięć kluczowych rynków – Warszawę, Górny Śląsk, Poznań, Polskę Centralną i Wrocław.

- Sieci handlowe z 24 proc. udziałem w popycie w ostatnim pięcioleciu, stanowią drugą po operatorach logistycznych największą grupę najemców powierzchni magazynowych w Polsce. Przeciętna wielkość powierzchni poszukiwanej przez sieci handlowe to ok. 10 tys. mkw. Największe szanse na znalezienie takiego modułu są  obecnie w Centralnej Polsce i na Górnym Śląsku. W pozostałych regionach kraju oferta powierzchni do wynajęcia od zaraz o takich parametrach jest mocno ograniczona. Alternatywą dla istniejących budynków pozostają projekty BTS, dostarczane przez dewelopera zgodnie z potrzebami najemcy. Z uwagi na czas realizacji takiej inwestycji, decyzja o współpracy musi zostać jednak podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem - wyjaśnia Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Polsce, JLL.


(źr. JLL)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.