Dodaj ogłoszenie o pracy


Otwarta Konferencja Lean – relacja z tegorocznej edycji!

W ubiegłbym tygodniu (27 marca) zakończyła się IV Otwarta Konferencja Lean w Poznaniu. Kolejna już edycja największego w Polsce spotkania praktyków ciągłego doskonalenia zaskakiwała jeszcze na etapie organizacji. Pobity został kolejny rekord zapisów już nie tylko pod względem ilości ale co ciekawe tempa - w pierwszych 16 godzin rejestracji do udziału w konferencji zgłosiło się ponad 650 osób.

Przyśpieszenie Konferencji widać było również w wystąpieniach, rozpoczęliśmy bowiem od wystąpienia firmy Porsche. Chwilę później swoje osiągnięcia prezentował sponsor główny konferencji firma Astor. Bardzo dużo pytań i dyskusji w kuluarach wywołał blok wystąpień dotyczących Kaizen. Koniec pierwszego dnia to trzy wystąpienia pokazujące różne przemyślenia na temat Lean – zaczęło się od Lean w IT w wykonaniu Damiana Starościca (IBM), potem wysłuchaliśmy wystąpienia o motywowaniu a dzień zakończył się mocnym akcentem – wystąpieniem Jacka Jackowskiego o tym jak tradycyjne finanse przeszkadzają we wdrożeniu Lean.

Jak co roku, po pierwszym dniu konferencji odbyła się impreza integracyjna. Tym razem gościliśmy w klubie Muchos Patatos. Uczestnicy Konferencji bawili się do późnych godzin nocnych nie tylko tańcząc, ale również dzieląc się swoimi doświadczeniami m.in.  popijając drinki przygotowane specjalnie na konferencję: Lean-Zawodowiec i Lean-da. Chwilę po północy uczestnicy imprezy przywitali gromkimi brawami gwiazdę tegorocznej Konferencji - Niklasa Modig.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od Lean w branży FMCG, mówiliśmy też o angażowaniu pracowników i rozwijaniu ich poprzez Koła Jakości. Drugiego dnia część uczestników mogła też wsiąść udział w warsztatach dotyczących OEE zorganizowanych przez firmę Astor. Momentem kulminacyjnym drugiego dnia było wystąpienie Niklasa Modig pt: „To jest Lean”. Tytuł nie przypadkowy albowiem podczas konferencji miała miejsce polska premiera książki pod tym samym tytułem, której współautorem jest Niklas. Wystąpienie to zakończyło się owacją na stojąco prawie 700 uczestników. Warto tutaj również wspomnieć, że każdy z uczestników Konferencji otrzymał egzemplarz książki w materiałach konferencyjnych.

Premiera książki Niklasa „To jest Lean” nie była jedyna. Organizatorzy Konferencji ogłosili również otwarcie nowych kierunków studiów – w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oprócz już funkcjonującego kierunku Lean Management od października będzie można również studiować  nowatorski kierunek Lean Services – doskonalenie procesów w usługach i sektorze publicznym. Ponadto wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników Konferencji również od października na  Uczelni Łazarskiego w Warszawie uruchomiona zostanie pierwsza edycja Lean Management. Warto tutaj przypomnieć, że wszystkie zajęcia na naszych studiach prowadzone są w formie warsztatowej, gier biznesowych i case study.

Trzeci dzień konferencji poświęcony był całkowicie warsztatom m.in. umiejętności miękkich. Największą grupę warsztatową stanowili uczestnicy całodziennego szkolenia, które poprowadził Niklas Modig o Zarządzaniu zmianą. Jak co roku konferencja była miejsce integracji środowiska Lean w Polsce w tym roku pod hasłem Be  Happy, Be Lean! Oprócz imprezy integracyjnej i Ice Breaków po każdej dłuższej przerwie, uczestnicy konferencji mogli uczestniczyć w warsztatach kulinarnych. Dowody na integrację można znaleźć na Facebooku Konferencji Lean.

Od samego początku patronem honorowym konferencji jest Prezydent Miasta Poznania. Po raz kolejny patronował nam również Rektor Politechniki Poznańskiej i organizacje biznesowe: BCC, Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan, Wielkopolski Klub Kapitału, MBA Club, WARP, Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.
Patronaty medialne nad wydarzeniem objęło ponad 30 uznanych tytułów czasopism i portali branżowych oraz biznesowych.

Ogromnego wsparcia organizacyjnego udzieliła konferencji ponad 20 osobowa grupa studentów wolontariuszy którzy jak co roku zajęli się recepcją konferencji, składem materiałów i przygotowaniem cateringu. Cieszy nasz fakt że już w czasie konferencji część firm uczestników poszukiwała wśród nich  przyszłych praktykantów/stażystów i pracowników.
Nie pozostaje nic innego jak tylko napisać: do zobaczenia za rok!

Organizatorzy IV Otwartej Konferencji Lean w Poznaniu

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.