Dodaj ogłoszenie o pracy


SSE – zmiany w ustawie, zachęcające do współpracy z uczelniami

Rada Ministrów przyjęła założenia do zmiany ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Osoby nimi zarządzające byłyby odpowiedzialne za prowadzenie współpracy ze środowiskiem akademickim i zachęcanie do niej na linii biznes–nauka. Miałyby też skupić się na tworzeniu warunków do rozwoju klastrów na obszarach, na których znajdują się firmy z jednej branży.

Pomysł ten poparli Pracodawcy RP. Warto bowiem wykorzystać SSE jako instrument wspierający rozwój innowacyjności przedsiębiorstw, poszczególnych branż, a także całej gospodarki. Kolejna perspektywa finansowa UE na lata 2014–2020 to znaczące środki na poprawę poziomu innowacyjności i wzmocnienie więzów między biznesem a nauką. Zarządzający strefami, a także firmy funkcjonujące w ich ramach mają więc ułatwione zadanie – pieniędzy na ten cel z pewnością nie zabraknie. Problemem mogą być inne bariery, jak duża nieufność obu środowisk względem siebie czy też brak doświadczenia we współpracy – która jeśli już, to była co najwyżej szczątkowa. Te aspekty będą musiały zostać wzięte pod uwagę przez rady nadzorcze, które oceniają wyniki pracy zarządzających SSE.

Drugi z nowych obowiązków – wsparcie rozwoju klastrów – również nie będzie należeć do łatwych do wdrożenia. Kluczowe będzie przełamanie niechęci przedsiębiorców do współpracy ze sobą, do dzielenia się swoim know-how i szukania poprzez to wartości dodanej. Nie ma jednak innej drogi do stworzenia segmentów firm składających się zarówno z tzw. okrętów flagowych, jak i sieci kooperantów oraz poddostawców. Powstawanie klastrów przekłada się na tworzenie poszczególnych elementów łańcucha produkcji w Polsce. Wzmacnia to gospodarkę, która jest mniej zależna od dostaw z zewnątrz, przyczynia się do powstawania miejsc pracy, a także do podnoszenia poziomu innowacyjności.

Warto przypomnieć, że specjalne strefy ekonomiczne obejmują ponad 16 tys. ha, zlokalizowanych w 151 miastach i 217 gminach. Łączna wartość inwestycji w SSE na koniec 2013 r. wyniosła ponad 93 mld zł. Według „FDI Magazine”, wydawanego przez „Financial Times”, 5 spośród 14 polskich SSE uplasowało się w rankingu 50 najlepszych specjalnych stref ekonomicznych na świecie. Najwyższe wyniki osiągnęła Katowicka SSE, zajmując 2. miejsce w Europie i 11. na świecie.

(źr. za inf. Pracodawcy RP/opr. Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.