Dodaj ogłoszenie o pracy


Inteligentny system sterowania ruchem w Koszalinie zbuduje PKP Informatyka

Koszalin to kolejne miasto, które zaplanowało stworzenie Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem (ITS). W ogłoszonym przez miasto przetargu wygrała spółka PKP Informatyka. Spółka zrealizuje dla Koszalina system inteligentnego sterowania ruchem drogowym o wartości ponad 10 mln zł. System powstanie do połowy 2015 roku.

ITS będzie sterować sygnalizacją świetlną na trzynastu skrzyżowaniach, wyświetlać informacje na tablicach elektronicznych o sytuacji na drogach i parkingach miejskich. System będzie również ważył przeciążone pojazdy i sam identyfikował auta łamiące przepisy.
Kierowcy otrzymają w ramach systemu internetowy portal informujący m.in. o natężeniu ruchu na drogach, wolnych miejscach parkingowych i wszelkiego rodzaju utrudnieniach oraz serwis komunikacji miejskiej z przebiegiem linii autobusowych, mapą przystanków i czasem przejazdu.
- Koszalin jest kolejnym samorządem miejskim, który skorzysta z naszego produktu. Inteligentne Systemy Transportowe są fantastycznym narzędziem zarządzania miastem – nie tylko bardzo dużym, ale również średniej wielkości. Wdrażane przez Grupę PKP Informatyka rozwiązanie zwiększy płynność ruchu, bezpieczeństwo i wygodę podróżowania po aglomeracji – mówi Krzysztof Wysocki, szef Centrum Kompetencyjnego ITS w strukturach Grupy. Przewagą nowego systemu Koszalina jest jego kompleksowość: od zarządzania ruchem poprzez nadzór aż do informacji. To także kolejny przetarg, w którym realizujemy duże zamówienie na rzecz klienta spoza branży transportu i logistyki.  
System będzie także gromadził, analizował i archiwizował dane o ruchu miejskim, umożliwiając stosowanie różnych modeli zarządzania ruchem pojazdów. Koszalin to kolejne miasto po Grudziądzu i Bydgoszczy, gdzie inteligentne rozwiązania transportowe dostarczy Grupa PKP Informatyka.
za info PKP Informatyka

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.