Dodaj ogłoszenie o pracy


Kompromis w sprawie delegowania pracowników jest korzystny dla Polski

Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska osiągnęły korzystny dla Polski kompromis w sprawie nowej dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników. – Jeśli porozumienie zostanie ostatecznie przegłosowane w parlamencie, uratujemy 240 tys. miejsc pracy i 24 tys. polskich firm usługowych – podkreśla ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska.

Wypracowany kompromis to dobra wiadomość dla polskich firm delegujących pracowników. Burzliwe negocjacje i sprzeczne interesy poszczególnych państw członkowskich mogły bowiem spowodować, że nowa dyrektywa kuriozalnie doprowadziłaby de facto do wyeliminowania całej instytucji delegowania. A to byłoby dużym zagrożeniem dla naszego kraju – jesteśmy europejskim liderem w eksporcie usług. Polska deleguje ok. 25 proc. pracowników spośród miliona wszystkich oddelegowań w UE.
Negocjacje nie były łatwe. Najwięcej kontrowersji wzbudzały artykuły dotyczące wprowadzenia mechanizmu solidarnej odpowiedzialności (art. 12) i katalogu środków kontrolnych (art. 9), jakie państwa członkowskie mogą stosować wobec przedsiębiorstw delegujących pracowników. Zgodnie z kompromisem wypracowanym przez instytucje UE, katalog ten będzie miał charakter otwarty. Dodatkowe środki kontrolne będą mogły zostać wprowadzane, pod warunkiem że zostaną uznane za „uzasadnione i proporcjonalne”. Co więcej, trzeba będzie poinformować o tym Komisję Europejską oraz sprawdzić zgodność tych środków z prawem UE. Z kolei instytucja solidarnej odpowiedzialności zostanie wprowadzona jedynie w sektorze budownictwa – w odniesieniu do bezpośredniego podwykonawcy.
Poza tym uzgodniono, że zostanie przyjęta – istotna dla polskich firm – deklaracja dotycząca zastępowalności pracownika, chroniąca przed wprowadzeniem zasady jednorazowego delegowania (art. 3).

Uzgodniony tekst porozumienia zostanie podpisany w środę. Muszą go jeszcze przyjąć inne państwa członkowskie, a także Komisja Zatrudnienia i Spraw Społecznych. Następnie będzie ono poddane pod głosowanie na Sesji Plenarnej Parlamentu w kwietniu. Nowe prawo zacznie obowiązywać najprawdopodobniej od kwietnia 2016 r.
źródło: Pracodawcy RP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.