Dodaj ogłoszenie o pracy


Polska krajem możliwości - 6. miejsce w Europie pod względem …

Międzynarodowi analitycy biznesowi podkreślają stabilność polskiej gospodarki. Szczególnymi atutami Polski są wielkość lokalnego rynku zbytu oraz dostępność wysoko wykwalifikowanych pracowników. Czynniki te mają swoje odzwierciedlenie w liczbach: przygotowany przez dziennik The Financial Times FDI Report 2013 plasuje Polskę na 6 miejscu w Europie pod względem atrakcyjności dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych – wynika z publikacji Investing in Poland opracowanej przez BNP Paribas Real Estate na temat inwestowania na polskim rynku nieruchomości.

Polska gospodarka okazała się być względnie odporną na globalny kryzys rynków finansowych. Polska jest również największym beneficjentem środków z funduszy unijnych, co pozytywnie wpływa na jej gospodarczy rozwój. Obserwujemy również stabilny wzrost zasobności portfeli polskich obywateli – w 2004 roku produkt krajowy brutto w Polsce wynosił 50 proc. średniej unijnej w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a w 2012 r. było to już 66 proc. unijnej średniej – mówi Maciej Górski, doradca zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

Polska, którą zamieszkuje ponad 38 milionów mieszkańców jest największą gospodarką w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Wraz z rozwojem gospodarki rozwija się także rynek nieruchomości komercyjnych, który wyprzedza pozostałe kraje Europy Środkowej i Wschodniej pod względem wielkości podaży powierzchni we wszystkich sektorach tego rynku.
Ze względu na wielkość Polski dynamicznie rozwija się rynek powierzchni handlowych. W ciągu dwóch dekad wolumen powierzchni handlowych osiągnął poziom 12,2 miliona mkw. na koniec 2013 roku. Pod względem ilości powierzchni handlowych dominuje 8 największych polskich aglomeracji. Znajduje się w nich 55 proc. z istniejących powierzchni handlowych. Wolumen powierzchni biurowych w głównych polskich miastach osiągnął poziom 7 milionów mkw. 65 proc. z tych powierzchni zlokalizowanych jest w Warszawie.

Wolumen powierzchni magazynowych i logistycznych znajdujących się w Polsce wynosi 7,5 miliona mkw. – mówi Del Chandler dyrektor zarządzający Działem Rynków Kapitałowych na Region Europy Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate. Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej jeżeli chodzi o wysokość zainwestowanego kapitału, płynność oraz dostępność kredytów inwestycyjnych. Wolumen inwestycyjny w roku 2012 osiągnął poziom 2,5 miliarda euro. W połowie 2013 roku wartość wolumenu wyniosła 907 milionów euro, aby na koniec roku przekroczyć wartość 3 miliardów euro. To najlepszy rezultat od 2006 roku, kiedy wolumen transakcji inwestycyjnych osiągnął poziom 4,6 miliarda euro - podkreśla Del Chandler.
Stopy kapitalizacji w Polsce ciągle są wyższe niż w krajach Europy Zachodniej o 2-3 punkty bazowe w przypadku kluczowych nieruchomości. W Polsce znajduje się również wiele nieruchomości znajdujących się w mniej kluczowych lokalizacjach, a które mogą stanowić atrakcyjną możliwość inwestycyjną dla inwestorów, którzy poszukują wyjątkowych okazji na rynku. – podsumowuje Del Chandler.    

Polski rynek nieruchomości to już rynek dojrzały, wymagający. Inwestorzy doceniają stabilność tego rynku – także w wymiarze regulacji prawnych, ale wymagają też specjalistycznej wiedzy eksperckiej. Doradztwo na tym rynku (zarówno prawne, podatkowe, ale i komercyjne czy techniczne) cechuje wysoki stopień specjalizacji, odpowiadający potrzebom inwestorów – wskazuje Monika Sitowicz, partner w Dziale Nieruchomości kancelarii Dentons. Inwestorzy decydują o danej inwestycji uwzględniając także aspekty podatkowe, w tym koszty wyjścia z inwestycji. Odpowiednia struktura inwestycji w Polsce wciąż zapewnia jej atrakcyjność i efektywność podatkową – dodaje Tomasz Krasowski, Counsel w Dziale Podatków kancelarii Dentons.

Przewodnik Investing in Poland ukazuje możliwości kreowane przez polski rynek nieruchomości komercyjnych dla inwestorów oraz dostarcza wiedzy na temat specyfiki rynków największych polskich miast. Przewodnik zawiera również informacje na temat prawnych i podatkowych aspektów prowadzenia inwestycji w Polsce. Publikacja została przygotowana przez ekspertów z BNP Paribas Real Estate, wiodącej firmy doradczą na rynku nieruchomości w Europie, we współpracy z prawnikami kancelarii Dentons oraz w porozumieniu z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

(źr. za inf. BNP Paribas)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.