Zgodnie z najnowszymi danymi ABSL, zatrudnienie w centrach usług z zagranicznym kapitałem przekroczyło już 120 tys. osób. Sektor nowoczesnych usług dla biznesu utrzymuje tym samym pozycję najdynamiczniej rozwijającej się gałęzi polskiej gospodarki. Według prognoz tendencja wzrostowa ma się utrzymać. W najbliższych latach tego typu jednostki będą generować 15-20 tys. nowych miejsc pracy rocznie, co w 2016 r. może dać liczbę nawet 150 tys. zatrudnionych.
W czerwcu tego roku, ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, największa w Europie organizacja zrzeszająca inwestorów z tego sektora) ogłosił nową edycję swojego dorocznego raportu, w którym poinformował, że w centrach usług dla biznesu z zagranicznym kapitałem pracuje w Polsce ponad 110 tys. osób. Po 7 miesiącach eksperci Związku ogłaszają zwiększenie zatrudnienia o kolejne 10 tys.
- W zagranicznych centrach nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce pracuje już ponad 120 tys. pracowników. Zatrudnienie wzrosło w skali roku o 20 procent, co oznacza, że spełnił się najbardziej optymistyczny z zapowiadanych przez ABSL wariantów – mówi Jacek Levernes, prezes ABSL i członek zarządu HP Europa. Jeśli do liczby tej dodamy kilkadziesiąt tysięcy etatów w centrach polskich firm, okaże się, że sektor nowoczesnych usług dla biznesu pod względem zatrudnienia przewyższa wiele innych branż.
- Przez ostatnie kilka lat sektor usług urósł do jednej z najważniejszych gałęzi krajowej gospodarki. Pracuje w nim już więcej osób niż np. w górnictwie. Projekty z obszaru usług dla biznesu stanowią obecnie najliczniejszą grupę wśród wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce – dodaje Krystian Bestry, wiceprezes ABSL i dyrektor zarządzający Infosys BPO EMEA.
Perspektywy zatrudnienia w kolejnych latach są stabilne. Sektor usług będzie się w naszym kraju dalej rozwijał, oferując nowe miejsca pracy kilkudziesięciu tysiącom specjalistów rocznie. - Najnowsze dane ABSL oznaczają wzrost zatrudnienia o ponad 30 tys. osób od stycznia 2012 r. Dynamiczny rozwój sektora potwierdza, że nasz kraj nie tylko zdobył, ale również utrzymuje pozycję jednej z najatrakcyjniejszych lokalizacji pod inwestycje z branży usług, które są źródłem trwałych i atrakcyjnych miejsc pracy – mówi Marek Grodziński, Wiceprezes ABSL i Dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini.
Rekrutują nowi i „starzy” inwestorzy
O silnej pozycji polskiego sektora nowoczesnych usług dla biznesu świadczą zarówno nowe inwestycje, jak również kolejne projekty graczy działających już od jakiegoś czasu na rodzimym rynku. Do pierwszej kategorii, czyli nowych wejść w 2o13 r., należą inwestycje takich firm jak DFDS (Poznań), JDA Software Group (Warszawa), Kemira (Gdańsk), Merck (Wrocław), Propex (Poznań), RWE (Kraków), Veolia (centrum kompetencyjne SAP, Łódź).
We Wrocławiu do końca bieżącego roku Capgemini stworzy około 150 miejsc pracy dla programistów i inżynierów. W Łodzi Infosys planuje zatrudnienie kilkuset osób do końca 2014 r. IBM ogłosił zaś zamiar zatrudnienia do konca 2015 r. 2 tys. osób w nowym centrum w Katowicach. 150 os. do końca 2015 r. zatrudni też Accenture na potrzeby centrum technologicznego z siedzibą w Łodzi, a ponad 400 osób do końca 2015 do centrów w Krakowie i Wrocławiu przyjmie firma Luxoft.
za info ABSL