Dodaj ogłoszenie o pracy


Białoruś będzie przestrzegać postanowień Konwencji TIR z 1975 r

Takie oświadczenie złożył wiceprzewodniczący Państwowego Komitetu Celnego Republiki Białoruś, który dodała jednocześnie, że RB nie ma podstaw, by nie uznawać postanowień Konwencji TIR. Stwierdził też, że zmniejsza się udział przewozów towarów na podstawie międzynarodowej procedury tranzytowej. W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2013 r. 52% wszystkich przewozów w Białorusi odbywało się na podstawie procedury wewnątrzkrajowej. Na podstawie międzynarodowej procedury tranzytowej odbywa się natomiast większość przewozów towarów w kierunku Rosji (80% wszystkich przewozów).

Przypomnijmy, że w lipcu 2013 r. Rosja podjęła decyzję o zmianie warunków przyjmowania do oclenia przez rosyjskie służby celne towarów przewożonych na podstawie karnetów TIR.
Oznacza to, że od dnia 14 sierpnia 2013 r. FR może stosować na swoim terytorium własne procedury tranzytowe, zgodnie z którymi służby celne nie muszą uznawać karnetów TIR wystawionych na podstawie konwencji z 1975 r. W oficjalnej wersji spowodowane to zostało m.in. zadłużeniem stowarzyszeń rosyjskich przewoźników wobec federalnego budżetu. 

rak za info WPHI w Mińsku

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.