Dodaj ogłoszenie o pracy


„Biedni” Niemcy - płaca realna niższa niż przed rokiem

Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny - w I kw. br. płaca realna w niemieckiej gospodarce była średnio o 0,1% niższa niż w analogicznym okresie roku 2012. Co prawda nominalnie płace wzrosły w tym czasie o 1,4%, ale odnotowano wynoszącą 1,5% inflację.
Średnia płaca brutto w niemieckiej gospodarce wynosiła bez dodatków 3398 euro. Najwyższa średnia występowała w sektorach banków i ubezpieczalni - 4543 euro brutto, energetyce - 4477 euro oraz informacji i komunikacji - 4.475 euro.

Najniższa średnia płaca wypłacana była w hotelarstwie i wynosiła średnio 2008 euro.
Hm, w liczbach bezwzględnych to prawie tak jak u nas, jedyna różnica polega na tym, że oni zarabiają w euro, a my w złotych.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.