Dodaj ogłoszenie o pracy


Kupujesz leki online? Upewnij się, że mają zapewniony odpowiedni transport

Zielone światło dla internetowej sprzedaży leków bez recepty, dzięki orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 lutego 2024 roku. Decyzja ta otwiera nowy rozdział dla branży farmaceutycznej, bo ustanawia jasne wytyczne dotyczące sprzedaży farmaceutyków przez internet. Kluczowym warunkiem, jaki TSUE postawił sprzedającym, jest realizacja transakcji pod ścisłym nadzorem aptek. Jak na tym skorzysta kupujący?

Orzeczenie TSUE jest korzystne dla pacjentów pod warunkiem, że leki będą dostarczane z wykorzystaniem specjalistycznego transportu. To daje gwarancję kupującemu, że lek zamówiony online zachowa swoje właściwości terapeutyczne od momentu wydania przez producenta aż po dostarczenie do pacjenta. Tradycyjne metody dostaw mogą okazać się niewystarczające, zwłaszcza kiedy mowa o produktach wymagających utrzymania specyficznych warunków. Ostatnie nagłe skoki temperatur wskazują nam, że odpowiedni transport leków jest priorytetem.

- Orzeczenie TSUE jasno podkreśla, jak ważna w dystrybucji leków jest kontrola i specjalizacja. Leki ze względu na ich bezpośredni wpływ na zdrowie i życie ludzi, nie mogą być traktowane jak zwykły towar. Ograniczony obieg tych produktów jest kluczowy, aby zapewnić ich bezpieczeństwo na każdym etapie – wyjaśnia Artur Banasiak, zastępca kierownika ds. transportu z firmy logistycznej Pharmalink. 

Zgodnie z wyrokiem, państwa członkowskie Unii Europejskiej mają możliwość regulowania dystrybucji leków OTC, jednak nie mogą całkowicie zakazywać platformom internetowym sprzedaży takich produktów, pod warunkiem, że jest ona realizowana pod nadzorem aptek.

Nie każdy kurier powinien przewozić leki
Transport farmaceutyków wymagający specjalnej floty i magazynów, jest kluczowy dla zachowania ich właściwości leczniczych. Utrzymanie określonych warunków temperaturowych 15-25°C dla ciepłego łańcucha, 2-8°C dla zimnego łańcucha, a poniżej -20°C przy użyciu suchego lodu – jest niezbędne, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. - Każdy etap transportu leków wymaga dokładnej kontroli, aby zapewnić, że dotrą do odbiorcy na czas i w nienaruszonym stanie. Odpowiedzialność za lek nie kończy się w momencie jego sprzedaży. Jest to proces ciągły, który trwa aż do momentu, gdy produkt bezpiecznie dotrze do pacjenta, zaznacza Artur Banasiak z Pharmalink.
Operatorzy logistyczni specjalizujący się w obsłudze farmacji, tacy jak Pharmalink, przykładają szczególną wagę do bezpieczeństwa, przewożąc w swoich pojazdach wyłącznie leki i wyroby medyczne. To podejście gwarantuje, że produkty te są chronione przed potencjalnymi zanieczyszczeniami czy mieszaniem z innymi towarami.

Jak wybrać odpowiedniego dostawcę?

Apteki internetowe i kupujący powinni kierować się kilkoma kluczowymi kryteriami, by zapewnić bezpieczeństwo i zachować właściwości lecznicze przesyłanych produktów. Pierwszym z nich jest zgodność dostawcy z międzynarodowymi standardami jakości, takimi jak ISO, oraz przestrzeganie przepisów Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (DPD) i prawa farmaceutycznego. Certyfikacje są dowodem na wysokie standardy operacyjne i gwarantują, że dostawca spełnia rygorystyczne wymagania branżowe.
Kluczowym też jest flota pojazdów wyposażona w nowoczesne systemy monitoringu temperatury. Monitoring GPS, oferujący możliwość ciągłego nadzoru przesyłki co zwiększa bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko utraty lub uszkodzenia towaru. Zabezpieczenie przed kradzieżą i dostępem osób nieupoważnionych. Doświadczenie i sprawdzone procedury logistyczne dostawcy są kolejnym ważnym czynnikiem. Nie bez znaczenia jest również bieżąca komunikacja z partnerem logistycznym oraz informowanie o dostawach. Z kolei kupujący już w coraz większej ilości aptek internetowych, na etapie finalizacji zamówienia, mają wybór dostawy medykamentów przez kuriera lub wyspecjalizowanego przewoźnika. Wybór specjalistycznego przewoźnika medycznego może być korzystny dla kupujących, którzy chcą zapewnić bezpieczny i skuteczny transport swoich leków, a ich specyfikacja tego wymaga. Dlatego zamawiając lek przez internet, warto wybrać dostawcę specjalizującego się w dostarczaniu wyrobów medycznych.

(źr. Pharmalink)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.