Konto pracodawcy


Tworzysz swoje miejsce pracy - startuj po 700 tys.zł

PARP zachęca osoby dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą do ubiegania się o jej dofinansowanie w ramach dotacji unijnych - poddziałania 8.1 „Innowacyjna gospodarka”. Do rozdysponowania jest aż 135 milionów złotych. Dotacje unijne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich firm.

 

Ponad dwie trzecie przedsiębiorców z sektora MMŚP rozważa skorzystanie z nich w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Już 26 marca 2012 roku nadarzy się ku temu doskonała okazja. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Agencji Rozwoju Innowacji S.A., w okresie 22.02-9.03.2012r. na próbie 578 przedsiębiorców z całego kraju, wynika, że najpopularniejszymi instytucjami finansującymi polski biznes w sektorze MMŚP są banki (74%). Przedsiębiorcy coraz częściej myślą jednak o kapitale bezzwrotnym, jakim są np. dotacje unijne. Dofinansowanie w ten sposób bierze pod uwagę aż 66% respondentów.

 

Pieniądze dla start-up’ów
26 marca 2012, rozpocznie się nabór wniosków o wsparcie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tych pieniędzy mają mniej niż miesiąc, aby ubiegać się o dofinansowanie w ramach Poddziałania 8.1. Dzięki tej dotacji, firmy mogą pozyskać dofinansowanie na projekty o wartości od 20 do 700 tysięcy złotych na rozwój e-biznesu. Wystarczy tylko innowacyjny projekt i dobrze przygotowany wniosek, by ubiegać się o nawet 70% dofinansowania. Przeszkodą na drodze po pieniądze może być jednak ograniczenie wieku firmy. Nie może ona istnieć dłużej niż 12 miesięcy. Ten zapis skutecznie powstrzymuje przedsiębiorstwa przed ubieganiem się o fundusze. Powód takiego stanu rzeczy jest prozaiczny: mało która firma zdążyła w tym czasie zgromadzić kapitał, pozwalający pokryć 30proc. wkładu własnego. Ministerstwo Gospodarki już zapowiedziało wydłużenie tego okresu do 2 lat. Niestety zmiany te nie obejmą najbliższego naboru.

 

Kto może ubiegać się fundusze z 8.1?
O pieniądze z Unii mogą ubiegać się mikro i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W przypadku spółek cywilnych warunek ten musi spełniać każdy ze wspólników. Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy, którzy nie ukończyli 27 roku życia mają szansę na zwiększenie dofinansowania aż do 80proc. budżetu projektu.

 


Czy warto starać się o dofinansowanie w ramach Poddziałania 8.1?
Uzyskanie tej dotacji nie należy do łatwych. O pieniądze walczy wielu przedsiębiorców. W naborze, który odbył się w pierwszej połowie 2011 roku, złożono 1398 wniosków, dofinansowanie otrzymały 122 projekty. Dodatkowo, trzeba spełnić wyśrubowane wymagania co do innowacyjności pomysłu na e-biznes. - Projekt musi być unikatowy, inaczej nie będzie miał szans w starciu z konkurencją. Przygotowanie wniosku również wymaga dużo wysiłku. Niezaprzeczalną zaletą tej dotacji jest natomiast jej wysokość, która może sięgnąć 70proc., a w przypadku przedsiębiorców, którzy nie ukończyli 27 roku życia, nawet 80% budżetu projektu. Uzyskanie jej gwarantuje dość stabilne finansowanie projektu przez następne 24 miesiące. Dodatkowo część pieniędzy można przeznaczyć na inne, ważne z punktu widzenia projektu działanie, jak np. promocja - wyjaśnia Tomasz Kurek, Dyrektor Departamentu Inwestycji w Agencji Rozwoju Innowacji S.A.


Ocena wniosków
Proces oceny wniosków polega na przyznawaniu punktów za poszczególne kryteria. Minimum, które pozwala myśleć o dofinansowaniu to 60, maksymalnie można zdobyć 100.  - Ocena jest wydawana na podstawie tzw. kryteriów fakultatywnych. Za to, że projekt polega na wdrażaniu i świadczeniu usług elektronicznych o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym można uzyskać aż 50 punktów. Dodatkowe 20, przysługuje za znalezienie niszy rynkowej - tłumaczy Tomasz Kurek z Agencji Rozwoju Innowacji S.A.

Nabór wniosków potrwa do 20 kwietnia 2012. Został więc niecały miesiąc na przygotowanie dokumentacji, która pozwoli ubiegać się o fundusze z UE.
(źr. Praktycy.com)


 

kobiety w logistyce
Karen Reddington nową prezes FedEx Express w Europie oraz CEO TNT
50 proc. kobiet w składzie nowego zarząd DB Cargo
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wjazd do Wielkiej Brytanii już możliwy, ale…
Mandaty i taryfikatory w transporcie – jak jeździć w zgodzie z prawem?
Projekt rozporządzenia KE dla transportu drogowego w czasach pandemii
Zwolnienia grupowe w dobie pandemii - kiedy pracownikom należą się odprawy?
Wyroby medyczne czyli zamieszanie z procentami
Tarcza antykryzsowa - pułapki kryterium przychodowego. Będzie strata, ale ZUS płac ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Jak zagraniczna sprzedaż może pomóc firmom w czasie pandemii? - komentarz DHL
Covid-19 wystawił na próbę światową logistykę – czy to rozwinie nearshoring?
Co dalej z kierowcami i jak cyfryzacja wpłynie na ich rynek pracy?
Jak zarządzać łańcuchem dostaw po pandemii COVID-19?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Linie Emirates zwiększają ładowność, usuwając fotele z kabiny klasy ekonomiczne ...
DKV chce zwiększyć dostęp do strzeżonych parkingów dla aut ciężarowych
Kuehne+Nagel w Polsce podpisało wieloletni kontrakt z firmą Huel
CEVA Logistics rozpoczęła realizację planu ekspansji w Afryce
Pierwsze FLIRTy wjeżdżają na tory
Fracht FWO Polska dynamicznie rozwija transport morski kontenerów
GLS wprowadza na polski rynek rowery kurierskie
Innowacyjne rozwiązanie Hillebrand chroni beczki przed TCA w transporcie
Dachser Polska w nowej siedzibie w Strykowie k. Łodzi
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC