Konto pracodawcy


Tworzysz swoje miejsce pracy - startuj po 700 tys.zł

PARP zachęca osoby dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą do ubiegania się o jej dofinansowanie w ramach dotacji unijnych - poddziałania 8.1 „Innowacyjna gospodarka”. Do rozdysponowania jest aż 135 milionów złotych. Dotacje unijne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich firm.

 

Ponad dwie trzecie przedsiębiorców z sektora MMŚP rozważa skorzystanie z nich w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Już 26 marca 2012 roku nadarzy się ku temu doskonała okazja. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Agencji Rozwoju Innowacji S.A., w okresie 22.02-9.03.2012r. na próbie 578 przedsiębiorców z całego kraju, wynika, że najpopularniejszymi instytucjami finansującymi polski biznes w sektorze MMŚP są banki (74%). Przedsiębiorcy coraz częściej myślą jednak o kapitale bezzwrotnym, jakim są np. dotacje unijne. Dofinansowanie w ten sposób bierze pod uwagę aż 66% respondentów.

 

Pieniądze dla start-up’ów
26 marca 2012, rozpocznie się nabór wniosków o wsparcie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tych pieniędzy mają mniej niż miesiąc, aby ubiegać się o dofinansowanie w ramach Poddziałania 8.1. Dzięki tej dotacji, firmy mogą pozyskać dofinansowanie na projekty o wartości od 20 do 700 tysięcy złotych na rozwój e-biznesu. Wystarczy tylko innowacyjny projekt i dobrze przygotowany wniosek, by ubiegać się o nawet 70% dofinansowania. Przeszkodą na drodze po pieniądze może być jednak ograniczenie wieku firmy. Nie może ona istnieć dłużej niż 12 miesięcy. Ten zapis skutecznie powstrzymuje przedsiębiorstwa przed ubieganiem się o fundusze. Powód takiego stanu rzeczy jest prozaiczny: mało która firma zdążyła w tym czasie zgromadzić kapitał, pozwalający pokryć 30proc. wkładu własnego. Ministerstwo Gospodarki już zapowiedziało wydłużenie tego okresu do 2 lat. Niestety zmiany te nie obejmą najbliższego naboru.

 

Kto może ubiegać się fundusze z 8.1?
O pieniądze z Unii mogą ubiegać się mikro i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W przypadku spółek cywilnych warunek ten musi spełniać każdy ze wspólników. Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy, którzy nie ukończyli 27 roku życia mają szansę na zwiększenie dofinansowania aż do 80proc. budżetu projektu.

 


Czy warto starać się o dofinansowanie w ramach Poddziałania 8.1?
Uzyskanie tej dotacji nie należy do łatwych. O pieniądze walczy wielu przedsiębiorców. W naborze, który odbył się w pierwszej połowie 2011 roku, złożono 1398 wniosków, dofinansowanie otrzymały 122 projekty. Dodatkowo, trzeba spełnić wyśrubowane wymagania co do innowacyjności pomysłu na e-biznes. - Projekt musi być unikatowy, inaczej nie będzie miał szans w starciu z konkurencją. Przygotowanie wniosku również wymaga dużo wysiłku. Niezaprzeczalną zaletą tej dotacji jest natomiast jej wysokość, która może sięgnąć 70proc., a w przypadku przedsiębiorców, którzy nie ukończyli 27 roku życia, nawet 80% budżetu projektu. Uzyskanie jej gwarantuje dość stabilne finansowanie projektu przez następne 24 miesiące. Dodatkowo część pieniędzy można przeznaczyć na inne, ważne z punktu widzenia projektu działanie, jak np. promocja - wyjaśnia Tomasz Kurek, Dyrektor Departamentu Inwestycji w Agencji Rozwoju Innowacji S.A.


Ocena wniosków
Proces oceny wniosków polega na przyznawaniu punktów za poszczególne kryteria. Minimum, które pozwala myśleć o dofinansowaniu to 60, maksymalnie można zdobyć 100.  - Ocena jest wydawana na podstawie tzw. kryteriów fakultatywnych. Za to, że projekt polega na wdrażaniu i świadczeniu usług elektronicznych o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym można uzyskać aż 50 punktów. Dodatkowe 20, przysługuje za znalezienie niszy rynkowej - tłumaczy Tomasz Kurek z Agencji Rozwoju Innowacji S.A.

Nabór wniosków potrwa do 20 kwietnia 2012. Został więc niecały miesiąc na przygotowanie dokumentacji, która pozwoli ubiegać się o fundusze z UE.
(źr. Praktycy.com)


 

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
10 wskazówek GEFCO - jak dobrze przygotować firmę na Brexit
Leasing samochodów 2019 - jak zmiany w prawie wpłynęły na rynek
Czy można kontrolować kierowcę w czasie odpoczynku?
Doba kierowcy - co to jest i jak ją definiować?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Jak zadbać o komfortowe i twórcze środowisko pracy
Wydatki świąteczne a dostawy kurierskie
Nawet do 40 proc. mogą wzrosnąć koszty pracownicze przy delegowaniu pracowników
Fracht FWO Polska o sytuacji na rynku lotniczym cargo
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Colian Logistic w Panattoni Park Wrocław
Plan naprawczy OT Logistics przynosi efekty – wyniki rosną
DB Schenker otworzy 8 oddziałów na Kaukazie i w Azji Środkowej
InPost ma już 6000 Paczkomatów
Trans Polonia po III kwartale osiągnęła blisko 200 mln zł przychodów
GEFCO operatorem logistycznym Airbusa
DKV przejmuje dwie duńskie spółki
Kuehne + Nagel przejmuje działalność transportową firmy Rotra
Fracht FWO Polska dostarcza kolejne project cargo - 110 ton do elektrowni w Bełchato ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC