Dodaj ogłoszenie o pracy


Przedsiębiorcy zapłacą mniejszy podatek już za czerwiec

Nowelizacja przepisów Polskiego Ładu wchodzi w życie 1 lipca 2022 roku. Jednak część przepisów będzie obowiązywała z datą wsteczną - od 1 stycznia bieżącego roku. Mimo tego przedsiębiorcy odczują zmiany w opłacanym podatku już od czerwca. Z czego to wynika?

Zaliczki na podatek dochodowy za czerwiec, które należy opłacić do 20. dnia po zamkniętym miesiącu, będą wyliczane już na nowych zasadach. W praktyce oznacza to, że podatnicy rozliczający się na skali, obliczając zaliczkę na podatek dochodowy za czerwiec, będą mogli zastosować nową 12% stawkę.

Zmiany dla rozliczających się liniowo
Zmiany bezpośrednio po ich wprowadzeniu odczują także opodatkowani liniowo. Obliczając zaliczkę na podatek dochodowy za czerwiec, będą mogli odliczyć składkę zdrowotną zapłaconą od stycznia do czerwca. Limit takiego odliczenia wynosi 8700 złotych w stosunku rocznym.

Zmiany podatkowe dla ryczałtowców
Rozliczający się na ryczałcie również mogą obniżyć podstawę opodatkowania o składkę zdrowotną zapłaconą między 1 stycznia a 30 czerwca 2022 roku. Wynika to z faktu, że ryczałtowcy mogą obniżyć podstawę opodatkowania o połowę zapłaconej składki zdrowotnej. W lipcu, kiedy zapłacą podatek za czerwiec, będą przeliczać je już na nowych zasadach. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców deklarujących rozliczenie miesięczne, ale także rozliczających się kwartalnie, którzy w lipcu będą opłacać podatek za drugi kwartał roku.

(opr. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.