Dodaj ogłoszenie o pracy


Nielegalny import odpadów już pod kontrolą

Od 22 lutego 2022 roku wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT. Rozporządzenie, które wejdzie w życie zmieni wcześniejsze i dotyczy towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi SENT. Zmiany, które ustawodawca wprowadzi mają na celu rozpoczęcie kontroli importu odpadów i minimalizację nadużyć w zakresie kodu taryfy celnej 3814 – wyjaśnia w komentarzu eksperckim dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

Zmiany do ustawy o SENT wynikają z konieczności objęcia systemem monitorowania towarów o kodzie CN 3814, czyli zawierających 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej, innych niż towary objęte tą pozycją zawierające alkohol etylowy oraz przewóz odpadów podlegających przywozowi do kraju oraz przewozowi przez terytorium kraju. U podstaw zmian w zakresie towarów o kodzie CN 3814 (produkty organiczne złożone rozpuszczalniki i rozcieńczalniki, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; gotowe zmywacze farb i lakierów) leży ryzyko związane z nowym sposobem klasyfikowania wyrobów będących przedmiotem ewentualnych nadużyć, w wyniku wejścia w życie Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2020/725 z dnia 26 maja 2020 r., dotyczącego klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury Scalonej (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L170/14 z dnia 2.06.2020 r.).

Do tej pory systemowi SENT podlegały towary objęte pozycją CN 3814 tylko zawierające w swoim składzie alkohol etylowy, jednakże z uwagi na właściwości fizykochemiczne niektórych wyrobów kwalifikowanych do kodu CN 3814, które są zbliżone do parametrów handlowych olejów napędowych, istnieje ryzyko nadużyć w zakresie kwalifikacji tych towarów.

Poza objęciem systemem SENT ww. wyrobów klasyfikowanych do kodu 3814, nowe rozporządzenie obejmuje tym systemem towary będące odpadem w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2021 r. poz. 779, z późn. zm.), których przemieszczanie podlega przepisom rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów (Dz. Urz. UE L 190/1). Potrzeba objęcia odpadów systemem SENT wynika ze zidentyfikowanych sposobów dokonywania nadużyć w zakresie obrotu odpadami w zakresie podatku VAT. Rozporządzenie wejdzie w życie 22 lutego 2022 roku.

(Autor: dr Izabella Tymińska, ekspert celny)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.