Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak sprawdzić brokera usług kurierskich i nie stracić na paczkach?

Według firmy Omnipack aż 1210,33 zł na jednej paczce może zaoszczędzić właściciel e-commerce, jeśli wybierze dobrego brokera usług kurierskich. Skąd to wiadomo? Firma ta wydała raport zestawiając usługi 8 brokerów kurierskich, który pokazuje i ocenia najbardziej i najmniej korzystne zasady współpracy.   

Zarówno ceny, jak i oferta brokerów usług kurierskich są bardzo różnorodne. Wynika to z umów pomiędzy brokerami a operatorami kurierskimi. Ci zaś mają powody, by - jak czytamy w raporcie - niechętnie negocjować ceny z pośrednikami swoich usług. Parę rzeczy pozostaje jednak niezmiennych. To konieczność poszerzania usług o elementy, które dla klientów stają się coraz bardziej oczywiste oraz wyraźny nacisk na realizowanie przesyłek międzynarodowych. 5 z 8 porównywanych firm brokerskich  oferuje dostawy w sobotę, a cała ósemka poszerzyła swoją ofertę o wysyłki zagraniczne, konkurując ze sobą zwłaszcza w ramach przesyłek do krajów sąsiadujących – Niemiec czy Czech.

Wyraźny problem można zauważyć przy próbie wysyłek o niestandardowych gabarytach. Dotyka to szczególnie takich branż, jak meblarska, wyposażenia wnętrz, AGD i RTV. Aby to sprawdzić, autorzy raportu pokusili się o eksperyment polegający na próbie nadania krzesła biurowego za pośrednictwem brokera. Jak się okazuje, 3 z 8 firm brokerskich zupełnie nie poradziło sobie dostarczeniem paczki o takich wymiarach. Nadanie tzw. kłopotliwego gabarytu jest również najbardziej nieprzewidywalną usługą pod kątem cenowym – jej koszty wahają się od ok. 160 do 1400 zł brutto!
Co ciekawe, brokerzy usług kurierskich wciąż nie wdrożyli pewnych usług, które obecnie dla e-commerce są elementem przewagi konkurencyjnej. Przykładem takiej usługi jest dostarczenie paczki tego samego dnia, której nie oferuje żaden z porównywanych brokerów. Natomiast sklepy internetowe, które zdążyły już osiągnąć pewną skalę działań, to podmioty, które najczęściej poszukują partnera logistycznego.

Raport został zrealizowany przez firmę Omnipack. W analizie wykorzystano dane dostępne na stronach internetowych porównywanych brokerów kurierskich w okresie 1-30 listopada 2018. Cały raport można przeczytać tutaj: Ranking brokerów usług kurierskich 2018

(źr. Omnipack)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.