Dodaj ogłoszenie o pracy


Coś dla miłośników amerykańskiej whisky – jak europejskie cła importowe wpłyną na ceny alkoholu!

Komisja Europejska zagroziła na początku maja sankcjami odwetowymi w razie wprowadzenia przez Stany Zjednoczone ceł importowych na stal i aluminium z Europy i Chin. Na celowniku Komisji znalazły się między innymi tradycyjne i dobrze znane amerykańskie whisky z Kentucky oraz whisky z Tennessee. Eksperci ostrzegają, że te trunki w najbliższym czasie mogą znacznie podrożeć.


Komisja Europejska nie tylko grozi sankcjami odwetowymi w przypadku wprowadzenia przez Stany ceł na stali i aluminium z Europy i Chin, tworząc długą listę artykułów spożywczych i dóbr konsumenckich, ale przekonuje, że może skutecznie je wprowadzić w ciągu kilku dni od decyzji USA. Mimo że oficjalna lista artykułów, które mogą być objęte dodatkowymi cłami, jest nadal nieznana, to ma objąć 100 popularnych amerykańskich produktów, między innymi burbon, motocykle oraz koszulki. Wśród tzw. pewniaków znalazły się alkohole z dwóch stanów – Kentucky i Tennessee. Przypuszcza się, że wybór właśnie tych produktów jest obliczony na wywołanie dodatkowej presji wśród wyborców Trumpa – to właśnie w tych stanach Trump uzyskał zdecydowaną przewagę wyborczą, a przemysł związany z produkcją whisky zatrudnia w nich ponad 17 tys. osób.
– Jeżeli dojdzie do wprowadzenia dodatkowych ceł importowych na alkohole ze Stanów, to możemy spodziewać się wzrostu ich ceny dla konsumentów również w Polsce. Mamy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie – mówi ekspert rynku alkoholi Urszula Rąbkowska, dyrektor marketingu spółki Pro-Log SA oraz XBS Group. – Amerykańska whisky zdobyła w Polsce liczne grono stałych konsumentów. Z roku na rok sprzedaż tego trunku rośnie – dodaje Urszula Rąbkowska.

Światowy rynek whisky stale rośnie w tempie około 200-300 proc. co 5 lat. W Polsce trend jest bardzo podobny. Dotyczy to większości najpopularniejszych i najbardziej luksusowych brandów takich gatunków alkoholi jak: burbon, scotch, kanadyjska, japońska czy irlandzka whisky. Brandy mniej znane utrzymują od wielu lat podobny, niezmienny poziom. W zeszłym roku w Stanach wyprodukowano 37 milionów 9 litrowych opakowań whisky z czego aż 23 miliony stanowiły Jack Daniels i Jim Beam. Polska od niedawna dołączyła do grona najdynamiczniejszych importerów whisky w Europie po Anglii, Niemczech, Francji i Włoszech wg. amerykańskiej organizacji Distilled Spirits Council.

(red./źr. Pro-Log)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.