Dodaj ogłoszenie o pracy


Kiedy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w spółce?

Pracodawcy chcąc zrealizować obowiązki socjalne wobec swoich pracowników, korzystają w tym zakresie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs), tworzonego w spółce. Dla niektórych pracodawców tworzenie zfśs jest ustawowym obowiązkiem, inni mogą go utworzyć dobrowolnie.

 

Obowiązkowo zfśs tworzą pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty według stanu na 1 stycznia danego roku. Pracodawca nie liczy zatem osób, lecz pełne etaty, jakie zajmują pracownicy. Pod pojęciem pracownika rozumie się zgodnie z kodeksem pracy osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę (na czas określony lub nieokreślony), powołania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą zfśs, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Pracodawcy, którzy nie tworzą zfśs wypłacają swoim pracownikom świadczenia urlopowe.

 

Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Środki jakie pracodawcy przekazują na zfśs gromadzi się na oddzielnym, specjalnie w tym celu prowadzonym rachunku bankowym. Pracodawcy mają obowiązek przekazywania odpisów na zfśs w dwóch ratach. Pierwsza do 31 maja danego roku w wysokości 75 % rocznego odpisu, druga do 30 września w wysokości 25 % rocznego odpisu.

 

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zfśs oraz zasady przeznaczania środków zfśs na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w specjalnie w tym celu tworzonym i zatwierdzanym regulaminie, który należy uzgodnić z zakładową organizacją związkową (jeśli taka istnieje w zakładzie pracy) lub z przedstawicielami pracowników.
Środki zfśs są przeznaczony na finansowanie przez pracodawcę  świadczeń rzeczowych bądź pieniężnych, zaspokajających potrzeby socjalne i kulturalne pracowników firmy. Można z nich finansować koszty wypoczynku, rozrywki (np. biletów do teatru), zajęć sportowo-rekreacyjnych osób uprawnionych i członków ich rodzin, a także koszty opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach. W okresie przedświątecznym pracodawcy mogą finansować z zfśs dodatkowe świadczenia pieniężne dla pracowników przyznawane z okazji świąt, bądź zakup bonów towarowych. Z zfśs można również przyznawać pożyczki mieszkaniowe i zapomogi.
Wysokość środków przyznawanych przez pracodawcę z zfśs danemu pracownikowi powinna być uzależniona od sytuacji materialno- bytowej każdego pracownika. Zasadą jest, iż większe środki powinni otrzymywać pracownicy gorzej sytuowani bądź znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej.
Środkami zfśs administruje pracodawca. Natomiast środki nie wykorzystane  w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.


Podstawa prawna:
Ustawa z dnia z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)

 

Autorka: Ewa Krysztofiuk radca prawny, M&M air sea cargo S.A.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.