Dodaj ogłoszenie o pracy


Licencje na transport drogowy nie stracą ważności 4 grudnia

Wszystkie licencje uprawniające do wykonywania krajowego i międzynarodowego transportu drogowego osób i rzeczy oraz wypisy z tych licencji zachowują ważność w terminach na jaki zostały wydane. - głosi komunikat Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej


W poszczególnych przypadkach właściwe organy będą realizowały zadania związane z wydawaniem licencji w następujący sposób:


I. Międzynarodowy transport drogowy

1) Do dnia 4 grudnia 2011r. Główny Inspektor Transportu Drogowego wydaje licencje wspólnotowe na dotychczasowych zasadach wynikających z przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym oraz odpowiednich dotychczasowych przepisów UE.

 

2) Wnioski złożone w GITD przed dniem 4 grudnia 2011 r. o przedłużenie licencji wspólnotowej, której ważność upływa od 4 grudnia 2011 r., będą rozpatrywane na dotychczasowych warunkach, i traktowne jako kontynuacja uprawnień do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego. Licencje te będą wydawane na blankietach według dotychczasowego wzoru, na okres 5 lat.

 

3) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) 1072/2009 i 1073/2009 licencje wspólnotowe i uwierzytelnione wypisy z licencji wspólnotowej wydane przed dniem 4 grudnia 2011 r. (przed dniem stosowania tych rozporządzeń) obowiązują do dnia wygaśnięcia terminu ich ważności. W przypadku zgłoszenia przez przedsiębiorcę od dnia 4 grudnia 2011 r., wniosku o wydanie dodatkowego wypisu z licencji wspólnotowej do licencji udzielonej przed tym dniem, GITD będzie wydawał wypisy z licencji według wzoru określonego w Załączniku II do rozporządzenia (WE) 1072/2009 lub w Załączniku II do rozporządzenia (WE) 1073/2009 – z okresem ważności wypisu zgodnym z okresem ważności posiadanej licencji. Przy wydawaniu dodatkowego wypisu z licencji ocenie podlegać będzie wyłącznie zdolność finansowa przedsiębiorcy, zgodnie z przepisem art. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE Nr 1071/2009.

 

4) Wnioski o wydanie nowej licencji wspólnotowej lub przedłużenie dotychczasowej złożone do GITD od dnia 4 grudnia 2011 r. będą rozpatrywane i realizowane zgodnie ze stanem prawnym wynikającym z acquis communautaire (przepisy UE) oraz ustawy o transporcie drogowym.
Do czasu odmiennego określenia w prawie krajowym (projektowana nowelizacja ustawy o transporcie drogowym) przyjmuje się, że wydanie licencji wspólnotowej jest równoważne ze sprawdzeniem warunków, o których mowa w art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE Nr 1071/2009 i tym samym wydaniem zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ww. rozporządzenia.
Przy wydaniu lub przedłużeniu licencji wspólnotowej Główny Inspektor Transportu Drogowego sprawdzi spełnienie warunków określonych w art. 3 rozporządzenia WE Nr 1071/2009, o których mowa w przepisach art. 5 (warunki dotyczące siedziby i bazy eksploatacyjnej), art. 6 (warunki dotyczące dobrej reputacji), art. 7 (warunki dotyczące zdolności finansowej), art. 8 (warunki dotyczące kompetencji zawodowej).
Ocena warunków dotyczących siedziby i bazy eksploatacyjnej oraz warunków w zakresie posiadania dobrej reputacji odbywać się będzie wyłącznie na podstawie oświadczenia przedsiębiorcy – do czasu określenia sposobu dokumentowania ww. warunków w przepisach krajowych (projektowana nowelizacja ustawy o transporcie drogowym). Należy przy tym zaznaczyć, iż złożenie niezgodnego ze stanem faktycznym oświadczenia w tym zakresie zgodnie z art. 7 ust. 2 lit b. rozporządzenia nr 1072/2009 WE lub art. 21 ust 1 lit. b. rozporządzenia nr 1073/2009 WE, skutkować będzie odmową udzielenia uprawnienia lub cofnięciem licencji wspólnotowej.


Ocena warunków dotyczących zdolności finansowej odbywać się będzie na podstawie dokumentów wskazanych w przepisie art. 7 rozporządzenia nr 1071/2009 WE.
Ocena warunków dotyczących kompetencji zawodowych odbywać się będzie na podstawie certyfikatu kompetencji zawodowej, o którym mowa w § 2 pkt 3 i 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 8 października 2003 r. w sprawie uzyskiwania certyfikatów kompetencji zawodowych w transporcie drogowym.
Licencja wspólnotowa może być wydawana lub przedłużana na okres do lat 10. W przypadku 10-letniego okresu ważności licencji, opłata wynosić będzie podwójną stawkę pięcioletnią określoną w odpowiednio § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 grudnia 2007 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych.
Pozostałe stawki opłat wynikające z ww. rozporządzenia stosuje się odpowiednio.

 

II. Krajowy  transport drogowy


W odniesieniu do starostów wydających nowe licencje na krajowy transport drogowy osób i rzeczy, które po wejściu w życie rozporządzenia nr 1071/2009 WE traktowane będą jako równoważne z wydaniem zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego organ stosować będzie odpowiednio zasady wskazane w komunikacie dla wydania licencji wspólnotowej.

Opłaty za wydanie licencji na transport krajowy i wypisów z tej licencji pozostają na niezmienionym poziomie i będą pobierane na dotychczasowych zasadach.
(źr. Komunikat Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, 2 grudnia 2011)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.