Konto pracodawcy


Komisja Europejska o płacy minimalnej

Komentarz Piotra Żółtego, ekspert ds. Obsługi Służb Kontrolnych firmy INELO

Podczas ogłaszania pakietu drogowego w dniu 31 maja 2017 r., Komisarz ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych, Marianne Thyssen podkreśliła, że obecnie obowiązujące przepisy dotyczące delegowania pracowników do innych krajów obejmują również firmy transportowe. W trakcie prezentacji tzw. „Pakietu Drogowego” zwrócono również uwagę na fakt, że obecnie te przepisy są wprowadzone i weryfikowane tylko w kilku krajach europejskich i z punktu widzenia Komisji Europejskiej w najbliższym czasie powinny one obowiązywać w całej Unii. Dla przypomnienia, aktualnie tylko cztery kraje unijne wymagają zgłaszania i rozliczania kierowców, są to Niemcy, Francja, Włochy i Austria.

Ważną kwestią w sprawie płac minimalnych są również prowadzone przez Komisję Europejską postępowania wyjaśniające EU Pilot dotyczące wprowadzenia nowych przepisów w Niemczech, Francji i Austrii. Istotny jest fakt, że postępowania te nie kwestionują stosowania płacy minimalnej w odniesieniu do kierowców, a jedynie nieproporcjonalne wymagania administracyjne związane z egzekwowaniem płacy minimalnej.
Powyższe zostało również potwierdzone propozycjami zmian zawartymi w tzw. „Pakiecie Drogowym”. W trakcie konferencji podkreślono, że w przypadku wykonywania kabotażu i przewozów międzynarodowych obecne przepisy powinny być stosowane już od przekroczenia granicy.  Natomiast według proponowanych zmian w przypadku przewozów międzynarodowych, płacę minimalną trzeba będzie stosować w sytuacji, gdy kierowca w danym kraju przebywa co najmniej 3 dni w ciągu miesiąca. Ponadto, jeśli chodzi o obowiązki administracyjne, zaproponowane zostały istotne ułatwienia dla firm transportowych, takie jak: brak konieczności wyznaczania przedstawiciela, możliwość przedstawiania dokumentacji płacowej w formie elektronicznej oraz możliwość zgłaszania kierowców na okres 6 miesięcy. Jest to niewątpliwie negatywna informacja dla polskiej branży transportowej, która od początku starała się przekonać przedstawicieli Komisji Europejskiej do wyłączenia kierowców transportu międzynarodowego z zakresu dyrektywy wprowadzającej wypłacanie płacy minimalnej.

Drugim problem jest również fakt, że nie jest znany termin wprowadzenia w życie zaproponowanych ułatwień dotyczących firm transportowych i do tego czasu kraje członkowskie nadal mogą wprowadzać wymagania zwiększające koszty i utrudniające realizację operacji transportowych. Przykładem może być wymóg ustanawiania przedstawiciela firmy w przypadku Francji czy też konieczność zgłaszania osobno każdej operacji kabotażu we Włoszech."

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Czy można kontrolować kierowcę w czasie odpoczynku?
Doba kierowcy - co to jest i jak ją definiować?
Dokumenty kierowcy a odpowiedzialność
Zawieszona akcyza – jak z niej skorzystać?
Jak uniknąć kary za SENT?
Regularne tygodniowe odpoczynki poza kabiną auta to kłopot dla kierowców
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Perspektywy rozwoju transportu drogowego a nowoczesne technologie
Polska Strefa Inwestycji – wady i zalety - pierwsze podsumowania
Co dla europejskiego e-commerce oznaczałby Brexit bez umowy?
Polacy, decydujący się na powrót do kraju z emigracji, mogą liczyć na dobrą pracę
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Volvo Polska z nagrodą ONZ
DB Schenker wdraża cyfrową platformę bookingową
Poczta Polska otworzyła kolejną sortownię - w Białymstoku
IVECO powołało nowego prezesa marki
PEKAES uruchomił terminal w Opolu
DHL wdraża nowy system zapewniający pełną przejrzystość łańcucha dostaw
Rohlig Suus Logistics otwiera nowy oddział w Kielcach
Polak wicemistrzem OPTIFUEL CHALLENGE 2019!
Agility zainwestowało 18 mln USD w technologie ekologiczne dla łańcuchów dostaw
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC