Dodaj ogłoszenie o pracy


Co jest kluczem do sukcesu na rozmowie rekrutacyjnej? – kilka ważnych zasad o których nie należy zapominać

Kandydat, który otrzymuje zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne, cieszy się że jego CV zostało dostrzeżone wśród wielu innych i stało się przepustką do kolejnego etapu rekrutacji. Odtąd, kluczem do sukcesu będzie to, jak wypadnie na rozmowie rekrutacyjnej. Zasady, których przestrzeganie może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy, przybliża specjalista z firmy rekrutacynej LeasingTeam.


Jak najlepsze zaprezentowanie swojej wiedzy i doświadczenia zwykle wymaga od uczestnika procesu rekrutacji dobrego przygotowania i to nie tylko z zakresu wiedzy branżowej, ale także uniwersalnych zasad obowiązujących podczas spotkania. Stosowanie się do nich nie gwarantuje zdobycia wymarzonej pracy, ale może pomóc w przekonaniu rekrutera do rozważenia kandydatury danej osoby. Oto kilka zasad, które zdaniem eksperta LeasingTeam, mogą pozytywnie wpłynąć na wynik procesu rekrutacji.

Informacje o pracodawcy
Kandydat, który chce być postrzegany przez rekrutera jako osoba dociekliwa i zmotywowana, powinien dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której idzie na spotkanie. Czas istnienia przedsiębiorstwa na rynku, zakres działalności, oferowane produkty czy świadczone usługi to tylko niektóre z kwestii, o które osoba prowadząca spotkanie może zapytać kandydata. Pytania sprawdzające wiedzę na temat firmy mają najczęściej na celu weryfikację rzeczywistej motywacji uczestnika procesu rekrutacji do pracy w danej firmie. - Kandydaci zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne bardzo często wysyłają nawet kilkadziesiąt CV tygodniowo. W efekcie, zdarzają się osoby, które przychodzą na spotkanie nieprzygotowane, nie wiedząc nawet czym zajmuje się dana firma. W ten sposób bardzo często przekreślają swoje szanse na otrzymanie propozycji pracy – komentuje Jakub Dysarz, młodszy kierownik projektu w LeasingTeam.
Wysiłek włożony w zebranie informacji na temat danego pracodawcy na pewno się opłaci. Kandydat nie tylko zaprezentuje się przed rekruterem jako osoba naprawdę zainteresowana podjęciem pracy w danej firmie i dalszym rozwojem swojej kariery w ramach jej struktur, ale także świadomie dokona wyboru przyszłego pracodawcy.

Jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną?
Rozmowa rekrutacyjna jest spotkaniem formalnym, w czasie którego zgodnie z zasadą „Jak Cię widzą tak Cię piszą” kandydat powinien zadbać o swój wygląd zewnętrzny, w tym przede wszystkim o odpowiedni strój. Na wybór ubrania stosownego do okazji może mieć wpływ m.in. poziom stanowiska, o które ubiega się kandydat. Jeżeli jest to pozycja menedżerska warto założyć bardziej elegancki strój. Panowie mogą pojawić się na rozmowie w klasycznym garniturze, natomiast panie w garsonce, biznesowym kostiumie lub sukience. W przypadku stanowisk specjalistycznych np. inżynieryjnych nie jest już wymagany tak sformalizowany ubiór. Często wystarczą proste, materiałowe spodnie, koszula lub sweter. Cały strój powinien być czysty, dopasowany, schludny. Panie powinny unikać zbyt dużych dekoltów i krótkich spódnic czy sukienek, a ich makijaż powinien być delikatny i naturalny. Należy również zachować umiar w biżuterii. Przed wejściem na rozmowę warto również sprawdzić czystość obuwia.

Nie spóźniaj się na spotkanie z rekruterem
Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną może mieć negatywny wpływ na wynik procesu rekrutacyjnego dla kandydata. Po pierwsze może ono zostać odebrane przez rekrutera jako oznaka braku szacunku. Po drugie, spóźnienie się na spotkanie może skrócić czas trwania rozmowy, co działa na niekorzyść samego kandydata. Rekruterzy bardzo często umawiają nawet kilka spotkań rekrutacyjnych dziennie, w związku z czym nie są w stanie poświęcić więcej czasu spóźnionym osobom. W efekcie kandydaci, którzy przybyli później na spotkanie mają mniej czasu na przekonanie rekrutera, że są najlepszymi kandydatami na dane stanowisko niż osoby punktualne. Żeby uniknąć spóźnienia, osoba biorąca udział w rekrutacji powinna sprawdzić ile czasu zajmie jej dotarcie do siedziby pracodawcy oraz przewidzieć dodatkowy czas na niespodziewane sytuacje takie jak np. korki. Jeżeli z przyczyn od siebie niezależnych kandydat nie może dotrzeć na spotkanie punktualnie, powinien jak najszybciej skontaktować się z rekruterem i powiadomić go o przewidywanym czasie spóźnienia. Podobnie, jeśli kandydat wie dużo wcześniej, że nie będzie mógł uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej lub po prostu zmienił zdanie i nie jest już zainteresowany ofertą, powinien poinformować o tym osobę, z którą miał się spotkać. Być może jego kandydatura będzie na tyle interesująca dla rekrutera, że zaproponuje inny termin spotkania. - Rekruterzy rozumieją, że kandydatom zdarza się zmienić zdanie, więc informacja o rezygnacji z udziału w procesie rekrutacji na pewno zostanie przez nich odebrana lepiej niż nieobecność na spotkaniu – uważa Jakub Dysarz z LeasingTeam.

Wyłącz telefon
Nie ma nic bardziej rozpraszającego niż nagły, niespodziewany sygnał dzwoniącego telefonu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dzwonek telefonu może przerwać kandydatowi udzielanie odpowiedzi na jedno z kluczowych dla przebiegu procesu rekrutacji pytań i wpłynąć negatywnie na jego koncentrację. W związku z tym, aby uniknąć dodatkowego stresu, przed spotkaniem kandydat powinien wyłączyć dźwięk i wibracje w telefonie. - Nerwowe poszukiwanie telefonu w torebce i próby jego wyciszenia bądź, co gorsza, odebranie telefonu w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, to sytuacje, które czasami zdarzają się kandydatom. Niestety, tego typu zachowania mogą pozostawić negatywne wrażenie i wpłynąć na ostateczną decyzję rekrutera o wyborze kandydata na dane stanowisko. Warto mieć to na uwadze – mówi specjalista z LeasingTeam.

Myśl pozytywnie
Uśmiech, pewny uścisk dłoni i ton głosu, spokój i opanowanie mogą pomóc kandydatowi lepiej zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zjednać sobie rekrutera. Dzięki pozytywnemu nastawieniu można również przezwyciężyć stres, który zwykle towarzyszy uczestnikom rozmów kwalifikacyjnych. - Rekruter wie doskonale, jakie emocje towarzyszą większości kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli z powodu zdenerwowania osoba biorąca udział w rekrutacji pogubi się w czasie odpowiedzi i poprosi o możliwość ponownego jej udzielenia, nie powinna się obawiać, że wpłynie to negatywnie na opinię rekrutera na jej temat. Każdemu może zdarzyć się pomyłka – twierdzi Jakub Dysarz.

Obawy o trudne pytania?
Celem rozmowy rekrutacyjnej jest nie tylko weryfikacja informacji zawartych w CV, ale także m.in. sprawdzenie motywacji kandydata, jego dopasowania do firmy i do oczekiwań bezpośredniego przełożonego. Rekruterzy zadają pytania dotyczące powodów odejścia z pracy, radzenia sobie ze stresem, czy pozytywnych lub negatywnych cech kandydata. Dla niektórych osób mogą się one okazać kłopotliwe. W związku z tym, należy dobrze zastanowić się nad odpowiedziami, aby uniknąć np. negatywnego wypowiadania się na temat swojego obecnego pracodawcy. W przypadku rekrutacji osób z niewielkim doświadczeniem, rekruterom często zdarza się pytać o zainteresowania. Okazuje się jednak, że z powodu stresu niektórym kandydatom nawet odpowiedź na pytania dotyczące ostatnio przeczytanej książki bądź obejrzanego filmu może przyjść z pewną trudnością. Warto zatem, aby kandydat zastanowił się jakie pytania o zainteresowania mogą paść i jak na nie powinien odpowiedzieć.

Lista pytań do rekrutera
Rozmowa kwalifikacyjna czasami jest jedyną okazją, aby kandydat mógł dowiedzieć się więcej na temat pracy w danej firmie. Warto zatem dobrze przemyśleć, jakie informacje chciałby uzyskać od rekrutera. Ścieżka kariery, możliwość pracy zdalnej, dodatkowe benefity, dokładne obowiązki na danym stanowisku to tylko niektóre kwestie warte doprecyzowania. - Zadawanie pytań jest oznaką zainteresowania firmą i pokazuje, że kandydat również przygotował się do spotkania. Zdobyte informacje, w sytuacji otrzymania oferty, pozwolą uczestnikowi procesu rekrutacji na świadome podjęcie decyzji oraz uniknięcie rozczarowania obowiązkami na nowym stanowisku. Tym samym, zmniejszy się również ryzyko jego rezygnacji z pracy np. po okresie próbnym, dzięki czemu pracodawca nie będzie musiał ponosić kosztów kolejnej rekrutacji – komentuje Jakub Dysarz.

Przestrzeganie powyższych zasad nie gwarantuje otrzymania propozycji pracy, ale z pewnością może pomóc w profesjonalnym zaprezentowaniu się podczas spotkania rekrutacyjnego. Niewykluczone, że dobre wrażenie, które zrobi kandydat, zaprocentuje w przyszłości i kolejny proces rekrutacji, do którego zostanie zaproszony przez rekrutera, zakończy się zdobyciem wymarzonej pracy.
(źr. Leasing Team)

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.