Dodaj ogłoszenie o pracy


Zakaz noclegów w kabinie na terenie Niemiec a odpoczynek regularny

Od 31 marca na terenie Niemiec obowiązuje zakaz odpoczynku w kabinie pojazdu. Bundestag potwierdził również zmianę w ustawie o kierujących pojazdami oraz obowiązujące kary w postaci mandatów od 60 do nawet 180 euro kary za każdą godzinę odpoczynku w ciężarówce. Jednak jest jedno ale…

W przypadku interpretacji ustawy należy sobie odpowiedzieć na jedno, kluczowe pytanie - czy każde 45 godzin postoju to odpoczynek regularny – wyjaśnia Mariusz Hendzel z kancelarii transportowej ITD-PIP. Nie zawsze. W przepisach o odpoczynkach tygodniowych jest wymóg rekompensaty, jest też możliwość niestosowania się do przepisów, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa osób pojazdu lub ładunku.

Zatem kierowca może odbierać w trasie odpoczynek skrócony np. 38 godzin i dalej 20 godzin zaległej rekompensaty za poprzednie skrócenie - taki postój trwa blisko 60 godzin a nie ma nic wspólnego z odpoczynkiem regularnym. Bazując dalej na przepisach Rozporządzenia 561/2006, w art. 12 jest regulacja pozwalająca niestosować się do art. 8, czyli o wymaganiu dot. odpoczynków tygodniowych, jeśli wynika to z bezpieczeństwa, np. nie ma bezpiecznego miejsca noclegu poza kabiną (brak hoteli na parkingach), a do najbliższego hotelu jest kilkadziesiąt kilometrów i nie ma możliwości dojazdu do niego. Kierowca ma wykonać wydruk i opis sytuacji i właśnie w tym momencie zyskuje prawo do spania w kabinie. Nieprzemyślane działania służb kontrolnych państw zachodnich mogą powodować wydawanie błędnych decyzji o ukaraniu, od których na pewno warto się odwoływać. Wdrożenie w życie tych przepisów nie będzie takie proste i myślę, że niemieccy funkcjonariusze doskonale sobie zdają z tego sprawę.

(red./źr. ITD-PIP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.