Konto pracodawcy


Kierowcy nie muszą obawiać się zagranicznych kursów?

Dalekie trasy, nowe przepisy, bariera językowa oraz kłopot z rozliczaniem ewidencji czasu pracy – tak wygląda życie kierowcy pracującego na trasach międzynarodowych. Coraz więcej firm ma obawy przed kursami za zachodnią granic. Jak zapewnić komfort kierowcom nie rezygnując z intratnych kontraktów?


Niepokój związany z zagranicznymi wyjazdami najczęściej spowodowany jest nieznajomością przepisów, obowiązujących w danym kraju. Ponadto, o ile dawniej główną obawą kierowców była kradzież, o tyle dziś na uwadze mają oni przede wszystkim własne bezpieczeństwo. Wybierając się w jakąkolwiek trasę kluczowe jest zachowanie spokoju oraz pełne skupienie się na prowadzeniu pojazdu, dlatego warto zawczasu wykluczyć źródła wszelkich możliwych komplikacji.
Minimalne wynagrodzenie zmora UE
Największych trudności przysparzają kursy do Francji i Austrii. W przypadku Austrii główną przyczyną zawirowań jest niedawna zmiana przepisów dotyczących kwoty minimalnego wynagrodzenia. W przypadku delegowania kierowcy do wykonywania kursu na terytorium Austrii pracodawca zobligowany jest przesłać elektroniczne zgłoszenie najpóźniej tydzień przed datą rozpoczęcia trasy. Pracodawca musi również zatrudniać przedstawiciela, który będzie czuwał nad przestrzeganiem przepisów o płacy minimalnej oraz ponosić będzie odpowiedzialność za wszelkie uchybienia w tym temacie. Do obowiązkowego pakietu dochodzą ponadto dokumenty poświadczające posiadanie zagranicznego ubezpieczenia, umowa o pracę, karta płac i ewidencja czasu pracy przetłumaczone na język niemiecki. Choć nie ma wyraźnego wymogu, by kopie dokumentów znajdowały się również w pojeździe, warto dla pewności przekazać je kierowcy przed wyjazdem w trasę. Nieprzestrzeganie przepisów związanych z płacą minimalną w Austrii grozi pracodawcy grzywną od tysiąca do aż 50 tys. euro.
– Choć wypełnienie niezbędnych formularzy jest zadaniem skomplikowanym istotna jest jedna rzecz – nawet nieduże błędy nie wpływają na jego zasadność. Później pojawi się bowiem możliwość korekty wprowadzonych informacji. Najważniejsze jest posiadanie wypełnionego formularza, a nie jego stuprocentowa bezbłędność. W przepisach znajdziemy również zapis o potrzebie posiadania przedstawiciela – tym przedstawicielem może być sam kierowca, który udaje się w podróż. – uspokaja Mariusz Hendzel, ekspert kancelarii transportowej ITD-PIP. Analogicznie sprawy się mają w przypadku Francji. Tu, poza nowymi przepisami, dodatkową trudnością są częste awarie elektronicznego systemu zgłaszania kierowców (SIPSI).
Czas to pieniądz
W zawodzie kierowcy stwierdzenie „czas to pieniądz” jest szczególnie trafne. Kluczem do właściwego rozliczania czasu pracy jest w tym przypadku tachograf. – Kodowanie danych na znajdującej się w nim karcie to dopiero początek. Najważniejsze jest bowiem właściwa ich interpretacja. Rozliczanie ewidencji czasu pracy kierowców staje się znacznie prostsze, gdy skorzystamy z pomocy najnowszych technologii – mówi ekspert z kancelarii transportowej ITD-PIP. Dzięki nim możemy dokonać błyskawicznej analizy i obliczania składników wynagrodzeń oraz delegacji, przez co zwalnia pracodawców z konieczności uważnego śledzenia trybu pracy kierowców Na możliwościach jakie dają nowoczesne programy skorzystać mogą w szczególności firmy specjalizujące się w kursach zagranicznych. Nawet w chwili utrudnionego kontaktu z kierowcą zyskują bowiem pewność adekwatnego zapisania i późniejszego przeanalizowania trybu pracy.
Zawsze ubezpieczony na drodze
Najlepszym środkiem zaradczym jest przezorność. Dlatego w czasie długich wyjazdów za granicę warto zachować ostrożność, niemniej bez popadania w paranoję. Jak zminimalizować ryzyko oraz uchronić się przed niespodziewanymi zdarzeniami losowymi? Po pierwsze, ważne jest, by kierowcy przykładali wagę do wszystkich detali, czyli zatrzymywali się w sprawdzonych miejscach, zawsze mieli naładowane telefony, utrzymywali stały kontakt z bliskimi, na bieżąco informując ich o miejscu pobytu. Ponadto warto mieć pod ręką numer telefonu do fachowca, który udzieli specjalistycznej porady odnośnie napotkanych problemów. – Specjalistyczne oprogramowanie rozliczające ewidencję czasu pracy w bardzo dużym stopniu ułatwia życie nie tylko przedsiębiorcom, ale i kierowcom. Warto zauważyć bowiem, że nie stoi za nim sam mechanizm,  a grono doświadczonych ekspertów. Oznacza to, że kierowca może skontaktować się z jednym z naszych specjalistów o dowolnej porze i z każdego kraju, natychmiast otrzymując poradę na temat napotkanych problemów – podsumowuje Mariusz Hendzel z ITD-PIP.

(źr. Kancelaria transportowa IDT-PIP)

 

kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
Jakie są prawa i obowiązki pracowników przy kontrolach zwolnień lekarskich
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
Accolade zapowiada budowę kolejnych powierzchni magazynowych w Polsce
M7 przejęło Eurologis Centrum Logistyczne
Poczta Polska testuje RFID w identyfikacji przesyłek
Agility partnerem logistycznym wyścigów Porsche Carrera Cup Asia
FM Logistic rozbuduje dla Polpharmy swoje największe centrum dystrybucji farmaceutyk ...
Wyróżnienie dla ID Logistics w 24. Rankingu Firm TSL
JYSK zwiększa powierzchnię magazynową do 80 tys.mkw
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC